Ovo su automobili za sve one koji imaju fetiš na ptice – 3. dio
Treći dio spajanja pernatih životinja sa svijetom automobila upravo je pred vama.
I vjerovali ili ne, ovo nije posljednji dio liste, jer smo se sjetili još nekoliko automobila koji u svom nazivu imaju nešto pernato.
Pontiac Sunbird
Još malo generičkog pristupa i nepotrebnih igara s brendiranjem istog automobila na američko je tržište donio Pontiac s modelom Sunbird. Ali to nije ništa čudno, jer do tada je Firebird kao veći model već imao svoj status među kupcima, pa je Pontiac želio ponuditi još jedan (nazivno) sportski model u nižoj klasi i time kapitalizirati priču o „sportskoj diviziji“ General Motorsa.
Prvi je Sunbird na bazi Chevroleta Monze svjetlo dana ugledao 1976. godine, a onda su uslijedile još dvije generacije modela, da bi na kraju 1994. prestala proizvodnja ovog automobila. Vrijedi reći kako Sunbird čitavo vrijeme na tržištu nikada nije predstavljao unikatan automobil ni u kojem segmentu, već se uvijek naslanjao na Chevrolet, Cadillac i Oldsmobile koji su također koristili identičnu platformu. Samim time je po tko zna koji puta riječ o apsolutno generičkom pristupu i isto takvom automobilu pa zapravo čudi kako se Sunbird zadržao u proizvodnji pune tri generacije.
No s one druge strane zdrave pameti su to ipak Ameri…
Ford Thunderbird
Eto nam još jedne izmišljene ptice koja je u sklopu američke auto-industrije ostavila traga.
Realno gledano, Thunderbird je kao model uvijek nekako vidio borbu s vlastitim postojanjem i zapravo tijekom kompletnog svog životnog vijeka nije znao što je. Inicijalno je zamišljen kao luksuzni Roadster, da bi s vremenom prerastao u „Muscle Car“. A onda je zbog raznoraznih kriza preko bezličnog automobila napravio puni krug i postao bezličan Roadster koji nitko normalan nije htio kupiti.
Svojevremeno je čak i Fordova američka „tjunerska“ divizija SVO (Special Vehicle Operations) iznjedrila najjači primjerak modela tamo negdje krajem osamdesetih godina prošlog stoljeća, no ni to nije pomoglo da ovaj automobil postane relevantan usprkos svojim kvalitetama.
Ali kao model nazvan prema nečem pernatom je u sklopu ovog popisa itekako vrijedan spomena i zato je tu.
Stutz Blackhawk
Dean Martin je obožavao svog crnog sokola. Sammy Davis Jr. također. Elvis Presley je imao čak nekoliko komada u svojoj garaži. A ostatak estradnih zvijezda kupovao je ovaj automobil kao da se dijeli besplatno. Samim time je uskrsnuće (tada) odavno zaboravljene tvrtke u potpunosti uspjelo.
Ako bismo realno pogledali, riječ je o jednom poprilično vulgarnom automobilu. Jer Stutz Blackhawk čak i za sedamdesete godine prošlog stoljeća ispada predizajniranim i kičastim modelom. Pogotovo kada pogledom svratite unutar interijera ovog automobila.
Ali to očito nikome nije smetalo, pa je ovaj automobil ušao u anale povijesti američkih automobila i tamo se zadržao i dan-danas. Jer pretjerivanje nikada nije izašlo iz mode.
Plymouth Road Runner
„Beep-Beep“ kao zvučni efekt nije bio ekskluzivno vezan uz „pticu trkačicu“ zbog koje je onaj slavni nacrtani kojot svako malo završio u bolnici. Jer Chrysler je za svoje podružnice osigurao ekskluzivu i pogurao nekoliko nacrtanih likova prema kojima su nazvani pojedini modeli. Stoga ova ptica nema veze s realnošću – isto kao ni brzina i brutalnost ovog modela.
Inicijalno je Plymouth svoj Road Runner predstavio 1968. godine kao „Muscle Car“ model. A onda je cijela ta priča to 1980. godine prerasla u totalnu bezličnost i gubitak bilo kakve natruhe karaktera. Potom je Road Runner kao model jednostavno sišao s proizvodne trake, a Plymouth je kao podružnica ubrzo propao.
Ali „ptica trkačica“ je ušla u legendu – i na tv-ekranima i na četiri kotača.
…i tako smo došli do posljednjih kandidata s ove liste.
No dotične ćemo predstaviti sutra.
Nije li to divno?