Formula 1 u rukama Amerikanaca
Formula 1 prolazi kroz turbulentno razdoblje dubokih promjena. Prodaja Amerikancima sa spominjanjem vrtoglavih brojki, špekuliranje o odlasku Ecclestonea i puno nepoznanica. Je li budućnost F1 protkana optimizmom?
Formula 1 i njezina kupoprodaja bi trebala biti teška ukupno osam milijardi dolara, kad se iskalkuliraju svi vlasnički udjeli i etape prodaje, dakako. Kad ste zadnji put čuli za tako masnu prodaju u svijetu sporta? Nije ni čudo što je čitava stvar najavljena kao najskuplji (ili najvredniji) sportski sklopljeni posao u posljednjih nekoliko dekada.
Američki konglomerat Liberty Media Corporation je potvrdio preuzimanje Formule 1 i otkup dionica dosadašnjih većinskih vlasnika (CVC Capital Partners). Na Berniea zaboravite, Chase Carey je imenovan je novim predsjednikom. Doduše, Bernie Ecclestone će ostati na mjestu izvršnog direktora naredne tri godine. Liberty Media preuzima samo 18,7 posto Formule 1, ali će na kraju će preuzeti 100 posto Delta Topco, majčinske kompanije Formule 1.
Završetkom preuzimanja će novi većinski vlasnici preimenovati F1 u Formula One Group. Novi predsjednik Chase Carey, čovjek upečatljivog brka i dojučerašnji izvršni dopredsjednik 21st Century Fox će naslijediti Petera Brabeck-Letmathea koji ostaje u odboru kao neizvršni direktor. Ako vam ovo sve zvuči zbunjujuće, prisjetite se kako izgleda formiranje hrvatske vlasti pa ćete shvatiti da je ovo praznik za vaš mozak.
Bernie izjavljuje optimistične izjave u vezi novog predsjednika naglašavajući njegovu vičnost medijima i sponzorstvima. Dok taj isti Bernie zbog dovršavanja ovih poslova nema vremena pohoditi Veliku nagradu Singapura, šefovi momčadi, pak, trljaju ručice pri pomisli na bespuća američkog tržišta. Posljedica kojoj se nadaju su nova oktanska ulaganja.
Zašto su ove tektonske promjene dočekane s određenom dozom optimizma? Zato što je vladalo mišljenje da je CVC bio ne baš bajan vlasnik koji je uzimao puno, a ulagao malo. U vladavini u kojima im se predbacivalo previše ljubavi samo prema profitu donosili su kontroverzne odluke i zanemarivali atraktivnosti samog porta. Zahvaljujući tome je, tvrdi se posvuda, i gledanost bila u padu.
Od poslova dodjeljivanja utrka državama sumnjivih režima, do dobavljanja guma sa zanemarivanjem glasa konstruktora i mnogih drugih situacija, sve su to bile osporavane stvari. Je li za očekivati da novi vlasnici neće ići za profitom? Svakako nije, ali se opijaju nadanjima da će kao medijske iskusnjare više pažnje posvećivati atraktivnosti tog nimalo jeftinog sporta. Bernie je iskomentirao da ne shvaća kritiziranje CVC-a jer nisu bili menadžment, nego suvlasnici koji su trebali zaraditi, te da će takvi isti biti novi vlasnici na čelu s Johnom Maloneom.
Ono što se još pretpostavlja jest da će same ulaznice pojeftiniti, zato što Liberty Media namjerava više zarađivati na medijskim pravima. Što se tiče novog predsjednika, bio je dugo desna ruka Ruperta Murdocha, a to dokazuje da u pitanju nije neka nebitna figura. Čovjek bi pomislio da Carey fura starinski brk zbog prepoznatljivog stila, ali razlog je posve praktičan. Naime, još za vrijeme studiranja je u jednoj prometnoj nesreći izletio kroz staklo automobila, a od tada uzgaja brkove da mu prekriju navodno gadan ožiljak koji je bio posljedica nesreće. Nova uzdanica Carey, koji je nekoć bio i CEO i u FOX-u, je na sve što se događa iznio nekoliko lijepih rečenica koje je prikladno iznijeti u takvim situacijama. O tome kako se veseli i kako će oni raditi na zadovoljstvo svih i slične dopadljive stvari u maniri predizbornih obećanja.
Ostaje jedno „vidjet ćemo“ za kraj.
