5 tehnoloških predviđanja u automobilskoj industriji za 2016. godinu
Svjedoci smo prilično živog razdoblja u auto-industriji, a premda će nas neki uvjeravati u suprotno, ne, nije već sve izmišljeno i ima još puno prostora za napredak. Već sljedeća godina donosi neke nove trendove, a ovdje ne nabrajamo futuristične ideje i vizije, već izgledne i stvarne tehnologije, neke od kojih će zaživjeti i u automobilima nižih klasa.
1. Apple CarPlay i Android Auto
Moderni serijski ugrađeni softveri infotainment sustava razlikuju se od automobila do automobila i ponekad mogu biti noćna mora za prosječnog korisnika. Tko će spasiti stvar ako ne moćni Google i Apple sa svojim CarPlay i Android Auto sustavima, koji će napokon donijeti neko standardno rješenje u trenutno zamršeno područje, a korisnici će s lakoćom moći sinkronizirati podatke sa svojim pametnim telefonima.
2. Manja masa
Upravo zato što korisnici s jedne strane traže tehnološke igračke poput gore navedenih, a s druge strane manju potrošnju, proizvođači automobila našli su se u situaciji da moraju pomiriti to dvoje, a ono što ih povezuje je masa. Silna tehnologija kao i sigurnosni elementi godinama su sve više povećavali masu automobila, a sada je došlo vrijeme da se priča zaokrene u drugom smjeru. Trend takozvanog downsizinga već je započeo prije nekoliko godina, a dobivat će sve više na značaju kako proizvođači između ostaloga počinju koristiti nove materijale kao što su polimeri ojačani ugljičnim vlaknima kod novog BMW-a serije 7.
3. Turbopunjači
Atmosferski motori polako postaju ugrožena vrsta, a svaka nova generacija automobila postepeno prelazi na turbom punjene motore. Dovoljno o tome govori da je svaki novi Porsche 911 opremljen turbo motorom i da je Ferrarijev superautomobil također odbacio atmosferca u korist prednabijanja. To je dobar način da se dobije značajan porast snage i istovremeno poboljša ekonomičnost automobila, stoga broj proizvođača koji u ponudi nemaju nikakav turbo motor postaje sve manji. Nema razloga da se taj trend ne nastavi u bliskoj budućnosti.
4. Kontrola pokretima
Sljedeća će tehnološka inovacija bez sumnje podijeliti javnost u dvije grupe, a radi se o kontroliranju nekih funkcija automobila pokretima ruku bez dodira bilo kakvog fizičkog objekta. Jedni će gledati na to kao prilično kul futurističnu značajku koja bi se mogla pokazati praktičnom, dok će se drugi pitati što dovraga nije valjalo s tipkama (koje su u novije vrijeme postali ekrani osjetljivi na dodir). Prvi automobil koji je to donio na tržište nova je serija 7, u kojoj je određeni dio interijera pokriven kamerom koja registrira različite pokrete ruku. Na taj način vozač može primjerice odbiti ili prihvatiti poziv ili pak kontrolirati glasnoću muzike.
5. Autonomna vožnja
U redu, potpuno autonomna vožnja neće postati mainstream 2016. godine, ali ta će godina zasigurno donijeti još pokoji korak naprijed u tom smjeru. Već su danas brojni automobili opremljeni sustavima koji dopuštaju vozilu da automatski prati prometnu traku i vozi u skladu s brzinom vozila ispred sebe, a automatsko parkiranje također postaje sve češća opcija. Tesla je nedavno izbacila softversku nadogradnju za Model S koja omogućava autonomnu vožnju do neke granice.