Osnovna pravila i kako odabrati prave gume
S dolaskom proljeća dolaze i gužve u vulkanizerskim radionicama. Što sve morate znati prilikom odabira gume i na što valja obratiti pozornost?
U svijetu koji bruji o raznoraznim inovacijama koje, više manje, nastaju kako bi olakšale svakodnevni život, jedan od najpoznatijih proizvođača guma, Goodyear, predstavlja inteligentnu auto gumu! IntelliGrip Urban, kako su je nazvali, svoju premijeru doživjela je na sajmu u Ženevi, a prilikom čega je Goodyear ponosno istaknuo kako guma ima posebne senzore koji registriraju stanje na cesti i istima se automatski prilagođavaju. Kako bi stvar bila još bolja, guma može bez ikakvih problema prilagoditi svoj oblik uvjetima na cesti.
Pošto je ovakva tehnologija još godinama od svakodnevne primjene, a uskoro dolazi sezonska promjena guma, pitanje koje se postavlja je kakve gume odabrati za svog limenog ljubimca?
Uz brojne testove koje provode gotovo svi nacionalni autoklubovi, postavlja se pitanje kome vjerovati? Prodavaču? Testovima? Ili možda kupiti gume po vlastitom nahođenju? Jedan od vodećih eksperata i autoriteta za ovo područje, a koji može odgovoriti na ovo pitanje je gospodin Furlan – najbolji zagrebački vulkanizer. Dakle, što je važno znati za odabir kvalitetnih guma?
Prije svega cijena. Iako po pitanju guma često ne vrijedi uvriježena izreka da je skuplje bolje, u velikoj većini slučajeva tome i jest tako. Uz hrpu raznoraznih guma srednjeg cjenovnog ranga u oko uvijek upadaju oni najjeftiniji modeli, a pogotovo za vozače koji nemaju toliko novca za kupnju nešto razvikanijih marki. Takve, jeftinije marke, mogu u nekim pogledima konkurirati i onim najskupljim ali im je životni vijek uvelike manji.
Jedna od čestih zabluda u koje vjeruju vozači je da gume nemaju vijek trajanja. Gume itekako imaju vijek trajanja koji je, prije svega, definiran istrošenosti, a koju uzrokuje habanje. Naravno, ne treba spominjati i gubitak elastičnosti što može u znatnoj mjeri utjecati na put kočenja.
Međutim, to nije jedina zabluda. Naime, većina vozača smatra kako su M+S gume univerzalne te kako se na njima može bez ikakvih problema voziti tijekom cijele godine. No, istina je daleko od toga. M+S gume svrstavaju se u kategoriju zimskih guma (Mud + Snow) koje se mogu koristiti do određene temperature kada im performanse naglo opadaju. Pri većim temperaturama u njihovoj mikrostrukturi dolazi do taljenja što uvelike utječe na performanse.
Na kraju, postavlja se pitanje kamo sa zimskim gumama? Ako se ne odlažu u tzv. hotele za gume, preporučuje se držanje na hladnom i tamnom mjestu. Osim toga, ono što je važno napomenuti je njihov položaj tijekom skladištenja. Preporučuje se da gume bez naplataka budu smještene jedna do druge u uspravnom položaju, dok gume s naplatcima budu smještene jedna na drugu.
Na kraju ne zaboravite da od 15.04 zimskim gumama više nije mjesto na vašem automobilu! Ako još niste odlučili koje gume odabrati i kome se obratiti, slobodno kontaktirajte vulkanizerstvo Furlan, i oni će vas posavjetovati što je najbolje uzevši u obzir vaše potrebe i stil vožnje.