Hrvatska inovacija sprječava nalet vozilom na divljač
U Hrvatskoj se prosječno godišnje zabilježi gotovo 800 naleta vozila na životinju. Uređaj Waldpass, koji je danas predstavljen javnosti, pomoću infracrvenih zraka odvraća divljač s ceste, čime se štite životinje, ljudi i imovina.
Na Međunarodni dan zaštite životinja u Zagrebu je predstavljen Waldpass, prvi uređaj za odvraćanje divljih životinja s ceste pomoću infracrvene svjetlosti. Ova hrvatska inovacija, razvijena tijekom pandemije koronavirusa, mogla bi diljem svijeta smanjiti broj prometnih nesreća u kojima vozila nalijeću na divljač. Nezgode te vrste velik su problem u prometu, a nijedno postojeće rješenje od javnosti nije prihvaćeno kao dovoljno dobro. U dijelu nesreća u kojima je vozilo naletjelo na divljač, stradavaju ljudi, no u većini slučajeva dolazi do velike materijalne štete i uginuća životinje. Ovaj, danas predstavljeni pametni uređaj, postavlja se na držač registracijske pločice, i postrance odašilje infracrvenu svjetlost na obje strane ceste kojom se vozilo kreće, što odvraća divljač od približavanja cesti. Infracrveno svjetlo ima valnu duljinu van ljudskog vidljivog spektra pa se ne može opaziti i kao takva nije opasna za ljude na cesti.
Kako je vidljivi spektar srna i jelena drugačiji, te životinje infracrveno svjetlo percipiraju kao prijetnju, pa svjetlo povezuju sa stvarnom opasnošću u pokretu vozila. Integrirani GPS brzinomjer osigurava optimalno uključivanje i rad uređaja, a vodootporni i robusni dizajn može izdržati sve vremenske uvjete i stanja na cesti. Lovačko društvo Vidra iz Dubravice je među prvima sudjelovalo u testiranju Waldpassa. Sada će uređaj nastaviti testirati druga lovačka društva, a njegovi se tvorci povezuju i s fakultetima. Uređaj je osmislio inovator Marko Borošak, koji je uz Waldpass osnivač i tvrtke A-Elektronik. Automobilskom se elektronikom bavi već 15 godina, u kojem je razdoblju razvio čak 15 patenata iz područja laserske i radarske tehnologije. U tijeku je i postupak patentne zaštite Waldpassa. Ovaj uređaj će se prvo moći kupiti u Europi, no upiti o prilagodbi uređaja na druge životinje koje stradavaju u cestovnom prometu, stižu sa svih strana svijeta – od Kanade do Australije.
U Hrvatskoj još ne postoji sustavno rješenje za odvraćanje divljači od prometnica, a da ovakav uređaj itekako ima smisla govori analiza prometnih nesreća. Od 2011. do 2020. godine u Hrvatskoj je zabilježeno 7914 prometnih nesreća s naletom vozila na životinju. U njima je ukupno ozlijeđeno 488 ljudi, a šest poginulo. Dakle, godišnje se u Hrvatskoj prosječno zabilježi gotovo 800 naleta vozila na životinju. Prošle godine kada je zbog pandemije bilo manje prometa, u Hrvatskoj su službeno zabilježene 684 prometne nesreće zbog naleta vozila na životinju, u kojima je ozlijeđeno 39 ljudi. Statistika nam otkriva da u posljednjih 10 godina udio prometnih nesreća s naletom vozila na životinju prosječno čini gotovo 2,4 posto ukupnog broja prometnih nesreća.