Ford i jedno „posebno“ objašnjenje
U uvodu ovog teksta rekao bih tek „ajme majko“, a vidjet ćete i zašto…
Sjećate li se svojih prvih dana u auto-školi? Ona „pritisni kvačilo, ubaci u brzinu i kreni“ poslovica koja je mnogima od nas ostala žigosana u sjećanju i dan-danas ima svoju primjenu…ili bi barem trebala imati. Isto tako postoji i ona „žmigavac, retrovizor, provjera (mrtvog kuta)“ koja svoju primjenu ima u sklopu prestrojavanja iz trake u traku, a tu je još i nekolicina onih koje su nam tek u obliku nekih relevantnijih smjernica tijekom tih prvih sati u prometu davali naši instruktori.
Uglavnom, tako je mnogima od nas počinjao radni staž za volanom.
Danas su pokazivači smjera mnogima dodatna oprema na automobilima i sve ih je rjeđe koristi u prometu. Takozvani „mrtvi kut“ u današnje vrijeme ne moraju nužno kontrolirati vozači, već senzori na retrovizorima, a ostale funkcije samih retrovizora češće podrazumijevaju ogledalce za provjeru šminke i(li) frizure, nego prometa oko nas. Reklo bi se da tako to valjda treba biti – barem ako se pita ekipu koja sve te senzore i pomagala za današnje automobile svesrdno razvija.
No to sad i nije toliko bitno, pa bih se vratio osnovi tematike ovog teksta…
Iako moram priznati da tijekom posljednjih godina baš i nisam često sudjelovao u promjeni brzina na svom automobilu, jer s obzirom na većinsko korištenje automobila za vožnju gradom automatski mjenjač smatram izumom iz bajke, svejedno tu i tamo imam itekako veliku potrebu stiskati kvačilo i s mjenjačem u rukama izvoditi svinjarije. Naravno da razumijem i ljude kojima to ne predstavlja gušt ni izazov, pa time nalazim opravdanje za sve današnje alternative, tj. moderne sustave promjene brzina na automobilu.
Jasno mi je da neki od „vozača“ na automobil gledaju kao na nužno zlo i da im se ne da pimplati po suvišnim komponentama i izvoditi nepotrebne radnje, kako bi mogli ostati u pokretu. Jasno mi je i da mnogima automobili služe kao puko prijevozno sredstvo, te da sama radnja koja podrazumijeva stiskanje neke papučice nogom i gađanje brzine s nekakvom palicom na pravo mjesto nije nešto što privlači mnoge. No zato alternativni pristup ručnom mjenjačkom sklopu i postoji, zar ne?!
E sad…iako je Ford također uguran u sav taj tehnološki kaos današnjeg svijeta automobila, isto se tako može reći da jednim dijelom upravo Fordovi modeli ispadaju odličnim vozačkim automobilima.
Pri tome naravno prvenstveno podrazumijevam ovjes pojedinih modela te marke koji na momente ispada superiornim u odnosu na neke druge proizvođače automobila.
Osjećaj na volanu pojedinih Fordovih modela također je fenomenalan i često je uvjerljiviji (da ne kažem bolji) od konkurenata unutar pojedinih klasa iz svijeta automobila, tako da u prilog cijeloj toj vozačkoj priči definitivno ide i mogućnost odabira ručnog mjenjačkog sklopa.
No upravo u tom dijelu priče i nastaje „problem“, jer je upravo Ford odlučio svojim kupcima ispočetka objašnjavati kako se rukuje s ručnim mjenjačem na njihovim modelima.
Naime, prije nekog se vremena na odličnom i izuzetno informativnom portalu pod nazivom „CarScoops“ pojavila stvarna (?!?) fotografija objašnjenja koje se iz nekog razloga našlo zakačeno na mjenjaču jedne Fieste u jednom od salona koji kruh svoj svagdašnji zarađuju prodajom Fordovih automobila.
Kao što je vidljivo s fotografije, na tom je „spornom“ komadu papira ispod naslova „Ispravno upravljanje mijenjanjem brzina“ opisana ispravna procedura nečega što su budući vlasnici automobila trebali naučiti još u auto-školama, pa cijela priča zbog toga iz nepotrebne i smiješne prelazi u pomalo tragičnu.
Mislim, što kod mijenjanja brzina nije jasno? Čemu je potrebno ostavljati ovakve papiriće u automobilu i posebno ih naznačivati s „ne uklanjaj“?
Je li doista moguće da su kupci automobila danas postali toliko lijeni i nesposobni, da im ovakva upozorenja i upute predstavljaju doista prijeko potreban set informacija za sam proces upravljanja automobilom?
Hmmm…
Naravno da su sve to zapravo retorička pitanja, jer već svakodnevica na prometnicama na njih daje odlične odgovore. Ljudi zbog vlastitih grešaka uništavaju svoje i tuđe automobile, te poput suca i porote u jednom upropaštavaju vlastite i tuđe živote, a tehnologija već odavno ne ide pod ruku edukaciji, već je najčešće zamjenjuje, tj. kupuje. Stoga ovakvi komadi papira i uputstva oko čak i najbazičnijih radnji nažalost ispadaju prijeko potrebnima.
Zbog svega toga autonomni trend koji upravo potresa svijet automobila na neki način ispada dugo-očekivanim korakom naprijed, jer ako ovako ostane, automobili će i dalje imati oznaku najubojitijeg oružja na svijetu.
Znam da ovaj posljednji dio priče zvuči užasno kada se ovako direktno stavi crno na bijelo, ali s obzirom na danas aktualne trendove i tehnologiju koja je odavno stala na scenu umjesto mozgova, zdrave logike i edukacije, ipak se radi o realnosti.
Naravno da pozitivnih primjera ima i u današnje vrijeme, te da nekima od nas sva ta tehnološka pompa i ne znači pretjerano puno, ali svejedno je tužno vidjeti ovakve primjere koji zorno pokazuju koliko su toga današnji korisnici automobila uspjeli zaboraviti.
Ne mislite li i vi tako?

















