OPREZ: Jesu li vaše “nove” gume zapravo rabljene!?
Kupnjom guma putem oglasnika danas zaista ne možete biti sigurni vara li izgled stvarno stanje vaših guma, a “Regrooving” je termin koji ćete htjeti zapamtiti. Jesu li vaše “nove” gume zapravo rabljene!?
Jeste li sigurni da je dubina profila na rabljenim gumama stvarni odraz iskorištenosti ili vam se čini kako unatoč zadovoljavajućem profilu, guma izgleda mnogo starije i istrošenije?
Dijelovi automobila su, logično potrošni, a pogotovo kada govorimo o automobilskim gumama. Financijske prilike nisu uvijek spremne na promjenu istih, no kada profil bude manji od 4mm, automobil je podložan proklizavanju, a mogućnost prometnih nezgoda je mnogo veća. Guma glavu čuva!
Guma sadrži mnogo značajki koje će se vremenom potrošiti, a način na koji ćete prepoznati istrošenost nije preveliki bauk. Dovoljno je uzeti kovanicu ili kratkim savjetovanjem s vašim serviserom, vrlo ćete lako saznati je li dubina bočnih i vertikalnih utora dovoljna kako bi vaša vožnja i nadalje bila sigurna.
‘Regrooving’ ilitiga brazdanje, postupak je kojim se istrošenim gumama uklanja sloj na utorima, ne bi li se stvorio “novi” profil naizgled dovoljan za sigurnu vožnju. Točan pregled postupka možete vidjeti u vodiču, a video niže ukazuje na dodatno rezanje bočnih utora koji vrlo vješto mogu zavarati neiskusno oko. Iako postoji legalan način koji dozvoljavaju, čak i preporučuju (zbog štednje i sigurnosti) proizvođači guma, no govorimo samo o propisanim kamionskim gumama na kojima za to postoji odgovarajuća oznaka, ali NIKAKO automobilskim, niti onima za manje kamione i dostavna vozila manje nosivosti.
Obrnuti proces, odnosno dodavanje gaznog sloja gume na strukturu gume, zove se “Protecting” ilitiga tzv. protektura. “Nosiva struktura gume obično je mnogo trajnija od gaznog sloja pa je to osnovni razlog što je protektiranje razvijeno kao metoda za obnavljanje gume. Izlizana guma umjesto da se baci, ako je nosiva struktura očuvana, može se protektirati i ponovno koristiti.” Postoje topla i hladna metoda. Dok kod tople metode dolazi do presvlačenja cijele gume, hladna metoda uključuje samo ljepljenje na mjesto gaznog sloja.
Guma prikazana u videu nakon “Regrooving” postupka mogla bi ugroziti nemali broj života jer običan kamenčić pri većoj brzini može uzrokovati pucanje, a upitno je koliko su milimetara nevješti “mehaničari” uklonili, odnosno jesu li oštetili nosivu strukturu.
BUDITE OPREZNI!