Subaru (opet) slavi
I naravno da je slavlje rezervirano isključivo za žitelji „zemlje izlazećeg sunca“…
Izgleda da dernek unutar Subaruovog „tjunerskog“ odjela i dalje traje. Janjetina se vrti na ražnju, rakija se ispija na galone, Thompson pjeva i slavi se pobjed…ups…ispričavam se…ti su tulumi (nadam se) konačno završili po povratku nogometaša u lijepu nam našu domicilnu državu. No usprkos ovom brkanju pojmova, Subaru doista i dalje slavi. Samo ne uz pretjerane količine alkohola i masne hrane, već uz rad, red i disciplinu. Dakle, reklo bi se tipično japanski.
Prošle je godine Subaru već u praksi najavio proslavu tridesete godine svoje STi-divizije, te je svijetu predstavljen slavljenički WRX STi Type RA. Ali izgleda da to nije bilo dovoljno, pa su se dečki i cure unutar zidova tvrtke odlučili ponoviti podsjetnik na svojih tri desetljeća slave i eto nam automobila koji sve to nosi na svojim leđima.
Dotični se automobil naziva Subaru WRS STi Type RA-R i izuzev jedne crtice i novog slova „R“ u nastavku oznake nudi doista svega i svačega. Motor je u bazi jako sličan ostatku dosadašnje ponude skraćenica i oznaka za model WRX STi. Radi se o Boxeru s dvije litre zapremine, koji u kombinaciji s Turbo-punjačem i svom silom sitnih i manje sitnih detalja na sva četiri kotača izbacuje nekih 300 konjskih snaga. Pa iako je unutar recepture negdje izgubljeno oko pola litre zapremine motora, te usprkos tome da se u suštini radi o Boxeru najnovije generacije, pretjerano velikih pomaka zapravo i nema. Barem ne u smislu detalja koje bi razumjeli ljudi čiji se afiniteti ne nalaze u sferama mehanofilije.
Uglavnom, već na samom početku vrijedi reći (ili bolje rečeno pretpostaviti) kako je ovaj najnoviji WRX STi već kao ideja dostojan nasljednik Impreze i njenog kraljevanja u Rallyju, ali za razliku od svih tih slova, crtica i povijesnih komadića, ovaj najnoviji uradak ima više snage, manje kilograma i kudikamo usmjereniju ideologiju postojanja. I to je super, zar ne?!
S preko 320 konjskih snaga, WRX STi Type RA-R postaje i službeno najjača varijacija na temu ovog modela. A u kombinaciji s čak 60 kilograma manje u odnosu na „bazu“, cijela priča još dodatno vuče u sferu divljanja i performansi. Dvolitreni motor se (navodno) ponaša uvjerljivije, te lakše i brže razvija snagu, dok se najnovije generacije ovjesa, diferencijala i mjenjačkog sklopa brinu za osiguravanje maksimalne trakcije, odnosno samim time najuvjerljivijih performansi do sada.
Doduše, službenih brojki koje to potvrđuju u ovom momentu još uvijek nema, ali iz Subarua kažu kako ova slavljenička verzija WRX-a STi ima „fokus na ukupnoj masi automobila, brzini i uživanju u vožnji“, pa ajmo reći da im vjerujemo.
Uostalom, s obzirom na tradiciju Turbo-Boxer-4WD-svašta-nešto ideje oko sportske limuzine, stvarno nema razloga sumnjati u cijelu priču oko ovog automobila.
Izvana WRX STi Type RA-R donosi omanju hrpicu sitnih detalja s kojima se razlikuje od dosadašnjih iteracija modela. No ako ste pomislili kako je riječ tek o kozmetičkim izmjenama i dodacima, definitivno ste se prevarili. Jer ovaj je WRX prošao dodatnu torturu u zračnom tunelu, te je konačni proizvod ne samo lakši i brži, već i lakše klizi u sudarima sa zrakom koji ga okružuje tijekom bjesomučnog natjeravanja po cesti ili stazi. Samim time je već u smislu dizajnerskih rješenja Subaru pobrkao lončiće na najbolji mogući način i zapravo je s ovom verzijom stvoren ultimativni WRX STi.
No koliko god to super zvučalo, red je da na paradu izbacimo par urinom popunjenih oblaka, jer kako to obično biva s posebnim verzijama japanskih automobila, i ova je rezervirana striktno za japansko tržište. Dakle, reklo bi se „JDM majka“. Ali ne na pozitivan način.
Ukupno će biti proizvedeno točno 500 primjeraka i to po cijeni tek neznatno većoj od dosadašnjih limitiranih verzija WRX-a STi. Ali sve to skupa nikome u našim krajevima ne bi trebalo značiti puno, jer izuzev lijepljenja naljepnica i zazivanja „svetog imena Subaru“ ovaj automobil nitko na našim prostorima nikada neće ni vidjeti.
Stoga je ova vijest zapravo relevantna poput neke od knjiga Nives Celzijus, ali usprkos svemu tome ipak nekako vrijedi po tko zna koji puta spomenuti Subaru i potvrditi da plejade još uvijek svijetle visokim sjajem.
Jer ako već ništa drugo, u moru novih japanskih cestovnih prometala nalik Pokémonima, Subaru i dalje njeguje tradiciju na sebi svojstven način. A to je pak uvijek pozitivno, dobro i nekima od nas usprkos svemu na neki način grije srca.
I zato nema druge nego još jednom reći „バンザイ“ ili prevedeno na naški „Sretan rođendan STi“.

















