Alarmantno: Hrvatski i slovenski vozači prednjače u prekršajima zbog konzumacije alkohola!
Vozači koji upravljaju vozilima pod utjecajem alkohola i droga predstavljaju ozbiljnu prijetnju za sebe i ostale sudionike u prometu. Ovim putem apeliramo na sve vozače da ne sjedaju za upravljač automobila, motocikla i drugih motornih vozila ukoliko su konzumirali alkohol.
Roadpol, organizacija koja okuplja europske prometne policije radi koordinacije zajedničkih akcija, nedavno je provela opsežnu kontrolu vozača na alkohol i droge. Rezultati nisu ohrabrujući za Hrvatsku i Sloveniju koje bilježe najviše stope vožnje pod utjecajem alkohola tijekom ove akcije u Europi, s postotcima većim od 3%.
Ova tradicionalna akcija provedena je u lipnju, mjesecu poznatom po povećanom broju društvenih događanja, festivala, priredbi za kraj školske godine te početku godišnjih odmora, što često dovodi do povećane konzumacije alkohola i droga.
U akciji je sudjelovalo petnaest zemalja članica, a kontrolirano je više od 700.000 vozača, što je znatno više u odnosu na prošlogodišnjih 495.000. Od toga je 12.132 vozača bilo pod utjecajem alkohola (1,71%), a 1.896 (0,27%) pod utjecajem droga. Stopa prekršaja povezanih s alkoholom porasla je za gotovo 9% u odnosu na prošlogodišnjih 1,57%, dok je zabilježen pad prekršaja povezanih s drogama za 28% u odnosu na prošlogodišnjih 0,38%. Tijekom akcije čak 2.820 vozača ostalo je bez vozačke dozvole.
Iako je teško točno utvrditi koja je zemlja imala najveći postotak prekršaja zbog različitih metoda otkrivanja tvari, najnoviji operativni podaci donose zanimljive uvide. Hrvatska bilježi najveći postotak prekršaja – 683 vozača bila su pod utjecajem alkohola od ukupno 17.670 kontroliranih vozača (3,87%), a slijede Slovenija (3,55%) i Srbija (2,78%). Na pozitivnom kraju spektra su Litva (0,31%), Švedska (0,35%) i Slovačka (0,42%). Još jedan zanimljiv podatak je da je u Njemačkoj broj prekršaja vezanih uz droge (1.185 prekršitelja) gotovo dostigao broj prekršaja povezanih s alkoholom (1.385 prekršitelja).
Iako bi se povećan broj prekršaja na hrvatskim cestama mogao djelomično pripisati početku turističke sezone, takva opravdanja nisu dovoljno jaka. Vozači koji sjedaju za upravljač pod utjecajem alkohola i droga ne krše samo zakon, već i zdrav razum. Oni predstavljaju ozbiljan problem i opasnost za sigurnost u prometu.
Još jednom apeliramo na sve vozače da ne sjedaju za upravljač automobila, motocikla ili drugih motornih vozila ukoliko su konzumirali alkohol.