Strane registarske tablice u Hrvatskoj (zakoni i prometno pravo – MUP)
Godine 2010. u Hrvatskoj je zaplijenjeno 45 automobila stranih registarskih tablica koje su vozile osobe s prebivalištem ili uobičajnim boravištem u Hrvatskoj, a u 2009. godini zaplijenjeno je njih 27. Za vozila oduzeta u 2011. godini obračunat je carinski dug, dakle troškovi uvoza koji bi se trebali platiti za takva vozila, u ukupnom iznosu većem od pola milijuna kuna.
Korištenje automobila sa stranim tablicama na području Republike Hrvatske ograničeno je zakonom, kaže glasnogovornik Carinske uprave Predrag Juratovac, a u zadnje vrijeme carina zapljenjuje sve skupocjenije modele kao što su Mercedes CL63, BMW X6 ili Audi S5.
Uporaba automobila sa stranim registarskim oznakama može se dozvoliti u okviru postupka privremenog uvoza. Aneks C konvencije o privremenom uvozu kaže da se pravo na privremeni uvoz osobnog vozila uz oslobađanje plaćanja carine i poreza može ostvariti uz ispunjavanje određenih uvjeta. Prijevozna sredstva za privatnu uporabu moraju biti registrirana na teritoriju različitom od teritorija privremenog uvoza, moraju biti registrirana na ime osobe sa sjedištem ili prebivalištem na teritoriju druge države i moraju ih uvesti i koristiti osobe koje žive na tom teritoriju. To znači da pravo na privremeni uvoz prijevoznog sredstva (vozila, plovila, motocikla i slično) s redovnom stranom registracijom za privatnu uporabu imaju osobe sa sjedištem, prebivalištem ili uobičajenim boravkom na teritoriju druge države.
Tko može upravljati vozilom sa stranim registarskim oznakama u Hrvatskoj?
Motornim vozilom stranih registracijskih oznaka može u Republici Hrvatskoj upravljati isključivo strani državljanin s boravištem u zemlji registracije, drugi strani državljanin, koji ima boravište u nekoj trećoj zemlji, kao i hrvatski državljanin koji ima uobičajeno mjesto boravka u inozemstvu, pri čemu se vozilo može sveukupno nalaziti i koristiti u Republici Hrvatskoj najviše šest mjeseci u dvanaestomjesečnom razdoblju, nakon čega mora napustiti carinsko područje. Hrvatski ili strani državljanin koji ima uobičajeno mjesto boravka u Republici Hrvatskoj ne smije koristiti vozilo stranih registracijskih oznaka u RH, neovisno što eventualno posjeduje vozačku dozvolu zemlje registracije.
Kolike su kazne za upravljanje vozilom sa stranim registarskim oznakama?
Kada se jednom utvrdi da osoba za upravljačem stranog automobila krši zakon, odnosno da osoba s prebivalištem ili uobičajenim boravištem u RH zapravo vozi automobil koji ima strane tablice i nije legalno uvezen u Hrvatsku, slijedi oduzimanje vozila, koje se potom stavlja pod carinski nadzor. Za carinsko-prekršajno djelo povrede privremenog uvoza odredbama carinskog zakona propisane su novčane kazne od 3.000 do 900.000 kuna za pravnu osobu, a od 1.000 do 100.000 kuna za odgovornu osobu u pravnoj osobi, kao i za fizičku osobu. Za obrtnike i osobe koje obavljaju drugu samostalnu djelatnost kazne se kreću od 3.000 do 700.000 kuna.