Tko je vlasnik GT3 imena: Aston Martin ili Porsche?
U idealnom svijetu automobilizma sve bitke bi se trebale odvijati na stazama, no u prijeporu oko “vlasništva” imena GT3 Porsche i Aston Martin vode pravnu bitku
Početkom ovog mjeseca na sajmu u Ženevi je najavljeno da Aston Martin Vantage GT3 odlazi u povijest. Zapravo i ne: i dalje će biti u proizvodnji u dvije verzije: cestovnoj i trkaćoj, samo s drugim imenom. Tako će se od sada zvati Aston Martin Vantage GT12, a sve zbog toga što Porsche ne želi dijeliti ime GT3 za koje kažu da je njihovo od 1999.
Pravna bitka je završena tako da su se u Astonu posuli pepelom i odlučili odustati od imena: u Astonu su shvatili da bi ih odlazak na sud protiv jakog Porschea (odnosno VW-a) mogao stajati mnogo više od jednostavne prodaje imena.
Vantage GT3 će u obje verzije sada biti GT12, kao podsjetnik koliko cilindara pogoni ovu olakšanu zvjer od 600 konja.
Group GT3 (odnosno Cup Grand Touring Cars) je ime za seriju automobilski trka, pa ostaje pitanje zašto su u Porscheu zapeli na ekskluzivnost. Porscheove motive je lako shvatiti ako imamo na umu da je Porsche potrošio hrpu novaca na razvoj 911 GT3 brenda, i logično je da ne žele da netko ubire plodove njihovog truda. Vjerojatno su i Astonovi pravnici uvidjeli prednost njihovih argumenata kao i pozamašnu kasu za vojsku odvjetnika.
Tako od sada imamo Astona Vantage GT12: sasvim OK ime, da ne zamjeramo ni Astonu ni Porscheu.












