Nakon 15. travnja više nije obavezna zimska oprema
Da službeno prestaje zakonska obveza za zimskim gumama na vozilima se najbolje može primijetiti kod vulkanizerskih radnji koje već danima imaju povećan promet, jer su mnogi vlasnici automobila zbog sve viših temperatura počeli mijenjati zimske gume ljetnim.
jučer je bio zadnji dan kad na automobilima treba biti zimska oprema. Od danas, dakle, na automobilu više ne trebaju biti zimske gume. U Odluci o obveznoj uporabi zimske opreme na zimskim dionicama javnih cesta u Hrvatskoj koju je donijelo Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, navedeno je da je zimska oprema obavezna na pojedinim dionicama od 15. studenog tekuće godine do 15. travnja iduće godine, u ovom slučaju od 15. studenog 2021. godine do 15. travnja 2022. godine.
Prema spomenutoj odluci u zimske dionice javnih cesta ulazi 839,2 km autocesta i 1523,3 km državnih i županijskih cesta te 68,1 km državnih cesta za tranzitni promet iz luka Vukovar, Osijek, odnosno luke i rafinerije Sisak. Obaveza uporabe zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika.
Također, zimska oprema može biti obavezna na pojedinim cestama prije ili nakon tog razdoblja, što ovisi o trenutnim vremenskim uvjetima, u slučaju snijega ili poledice, podsjeća HAK. Gledajući samo zakon, obveza posjedovanja zimske opreme na vozilima je do 15. travnja.
Zakon kaže da policija sve do ovog vikenda može kazniti vozače koji na vozilu imaju ljetne gume, a u prtljažniku nemaju lance za pogonske kotače. No, vozači su suočeni s temperaturama koje dnevno dostižu i više od 20 stupnjeva, što uvelike otežava vožnju zimskim gumama. Meka komponenta zimskih guma dodatno se omekšava na višim temperaturama. Rezultat je da se tada zimska guma mnogo brže troši i veća je potrošnja goriva.
Većina vozača ljetne gume postavlja kod vulkanizera. Ipak je riječ o poslu koji zahtijeva stručnost jer zimsku gumu treba skinuti s naplatka, a potom ljetnu staviti natrag. Osim toga, potrebno je provjeriti balans i optiku, a to definitivno treba raditi vulkanizer. Ne zaboravite dogovoriti termin kod vulkanizera ili servisera kako biste izbjegli gužve, čekanja i nepotrebno živciranje.
Također, od 1. travnja na automobilima ne trebaju biti upaljena svjetla i danju. “Vozilo s upaljenim dnevnim ili kratkim svjetlima danju bolje je vidljivo, pa apeliramo na vozače da u slučaju smanjene vidljivosti imaju upaljena svjetla”, poručuju iz policije. Vozači motocikala dužni su tijekom cijele godine danju imati upaljena kratka svjetla.