Navigacija: Google karte vs. Garmin GPS navigacijski uređaj – što je bolje?
Uz današnje pametne telefone i more raznih aplikacija koje nam služe kao navigacija zapitali smo se, postoji li uopće potreba posjedovati GPS navigacijski uređaj?
Svi ćemo se složiti kako aplikacija za navigaciju na pametnim telefonima, bili oni na Android ili iOS ima i previše, no proučavajući njihove brojne recenzije došli smo do zaključka kako ih ne trebamo baš sve testirati pošto se mnogi slažu kako su Google karte taj posao na mobitelima odrađuju najbolje, u ostalom najvjerojatnije je da istu već imate i predinstaliranom na svom pametnom telefonu.
Iz tog razloga smo odlučili usporediti sveprisutne Google karte i Garminov GPS navigacijski uređaj koji smo dobili na testiranje, kako bi provjerili postoji li danas uopće realna potreba za jednim takvim samostalnim navigacijskim uređajem?
Prva “prepreka” na koju smo naišli je ta da smo za svoj iPhone X morali dodatno kupiti držač mobitela za auto, jer moramo naglasiti kako bi bez njega u startu upotrebom mobilnog uređaja za vrijeme vožnje bili u prekršaju i osim policijske kazne riskirali i ugrožavali svoj i živote ostalih sudionika u prometu.
Druga bitna stvar koju smo gledali je, postoji li negdje kakvih dodatnih “skrivenih troškova”. Pod time mislimo na plaćanja za naknadno ažuriranje karata i slične stvari. Prilikom odabira Garmin navigacije možete odabrati karte koje vas zanimaju. Konkretan model koji smo mi testirali Garmin DriveSmart 61 LMT-S, dolazi s tri ponuđene opcije predinstaliranih karata: Središnja Europa, Istočna Europa i cijela Europa. Naravno u bilo kojem trenutku možete dokupiti i druge karte ako imate potrebe za njima, no velikoj većini ovo je i više nego dovoljno. Ono što nas je najviše zanimalo je ažuriranje karata, te smo se ugodno iznenadili jer to Garmin nudi besplatno tijekom trajanja vijeka proizvoda.

Potencijalne “skrivene troškove” našli smo negdje drugdje. Ako putujete u zemlje europske unije pod pretpostavkom da imate kod svog operatera neki “normalan” paket s podatkovnim prometom, nema mjesta zabrinutosti. No već ako se uputite prema Bosni i Srbiji mogli bi očekivati povećane račune za mobitel. Dakako pokušali smo i tome stati u kraj jer Google karte imaju opciju rada u “off-line” modu tj. način rada bez pristupa internetu, no kako bi uopće mogli koristiti karte na mobitelu u tom režimu rada potrebne su neke predradnje.
Kao prvo trebate se sjetiti unaprijed spremiti odabrani dio karte na vaš mobitel, za što opet trebate imate dovoljno praznog prostora na vašoj SD kartici. Također moramo napomenuti da u ovakvom off-line režimu rada Google karte putem GPS -a lociraju vašu poziciju i možete koristiti turn-by-turn navigaciju, no svakako valja imati na umu da će aplikacija nakon 30 dana bez internetske veze automatski izbrisati sve preuzete karte, te postaje upitno može li se u potpunosti pouzdati u “navigaciju” u takvom off-line načinu rada bez da potrošite barem to malo potrebnih MB u romingu.
Iako smo prije ovog testa bili u uvjerenju da je mobitel zapravo sve što nam treba za snaći se u nepoznatom okruženju, tek ovako u praksi dolazimo do brojnih prednosti Garminovog uređaja. Za razliku od Google karata, Garmin Drive uređaj nas je dodatno obavijestio vizualnim prikazom samog skretanja (photoReal prikaz), te usmjerio na izlaz s autoputa. Osim toga u istom smo trenutku od njega dobili informaciju da je trenutno ograničenje brzine 100 km/h, da mi vozimo 66 km/h, te da nas za 40 metara očekuje povećanje ograničenja brzine na svega 40 km/h. Google karte nas o tome nisu znale obavijestiti.
Osim takvih vrlo zgodnih vizualnih informacija, Garmin vas zvučnim signalom upozorava kada ste prekoračili dopuštenu brzinu, što je vrlo dobra opcija (pogotovo ako imate tešku nogu na gasu). Osim klasičnog ograničenja brzine, u nekoliko nas je navrata upozorio i na postavljene sigurnosne kamere, a zamislite sad ovo, ažuriranje podataka o sigurnosnim kamerama je također uključeno i besplatno.
Samih upozorenja za vozače ima još mnogo, te vas uređaj ovisno o postavkama koje ste podesili obavještava na opasne zavoje, promjene brzine, kamere za mjerenje brzine, pružne prijelaze, prijelaze za životinje itd. Za one koji žele znati više od samog pronalaska optimalne rute od točke A do točke B, istaknute su i točke interesa (POI) koje se nalaze na vašoj ruti ili u blizini vašeg odredišta, tako ćete u bilo kojem trenutku znati ne samo gdje se nalaze benzinske pumpe, restorani, odmorišta, već i njihove ocijene zahvaljujući Garminovoj integraciji s Foursquare-om i TripAdvisor-om.
Dok smo se s Google kartama ponekad morali i namučiti da odgonetnemo pravo ime ulica koje nam pametni telefon pokušava izgovoriti, Garmin ima vrlo zgodnu funkciju “Real Directions” gdje osim turn-by-turn navođenja možete slijediti upute poput: “Skrenite lijevo nakon benzinske postaje” ili “Skrenite desno nakon crvene zgrade”, što uvelike olakšava snalaženje, jer budimo realni ako ne znamo rutu kuda idemo, kako bi tek onda znali imena ulica u koju trebamo skrenuti na toj nepoznatoj nam ruti?
Jedna od najbitnijh stvari za sigurnost i nesmetanu vožnju, je da vas uređaj koji koristite istovremeno obavještava sa svim potrebnim informacijama, no da vam ne odvlači pažnju na sebe kako bi iste i saznali.
Time dolazimo do još jedne stavke koja nas je znala izbaciti koliko i sam poziv navigaciju na mobitelu. Naime ako vam na vaš mobitel stigne poziv za vrijeme njegovog korištenja kao uređaj za navigiranje, isti će vizualno izaći iz Google karata (naravno ako poziv prihvatite – pri čemu opet napominjemo ako razgovarate s mobitelom u ruci riskirate svoj, tuđe živote i potencijalnu kaznu.). Srećom nakon obavljenog poziva ponovo će se aktivirati navigacija.
Garmin također ima mogućnost primanja poziva (i zvanja), te slobodno možemo reći da osim kao navigacijski uređaj funkcionira i kao hands-free uređaj što smo isprobali. Kada na sve to dodamo mogućnost glasovne aktivacije koja reagira na vaše izgovorene naredbe, jednostavno shvatite da više ne morate ni posegnuti za svojom navigacijom, a pametni telefon ovime pada u drugi plan – ponekad i doslovno.
Ovime zaključujemo kako GPS navigacije definitivno nisu uređaji iz prošlosti koje su potisnuli pametni telefoni. Štoviše dolaskom pametnih telefona uređaji kao što je u našem slučaju Garmin DriveSmart bili su prisiljeni postati multifunkcijskim uređajima te daleko više od obične Turn-by-turn navigacije čime su poprimili jednu potpuno proširenu funkciju, te tako ne samo zadržali svoje mjesto na tržištu već i podigli ljestvicu običnim navigacijama na jednu puno višu razinu.
Kako će nas velika većina (ako već niste), uskoro otići na zasluženi godišnji odmor, ovo ljeto je idealna prilika da isprobate jedan od DriveSmart 51/61 Garmin modela, ne samo zato što ćete putovati prema nekim novim destinacijama, već i zato što u Garminu upravo traje ljetni popust od 30 % na dodatnu opremu uz besplatnu dodatnu kartu po vašem izboru, a više o toj akciji možete saznati na ovom linku.