Kako postupiti u slučaju prometne nesreće?
Svi bismo morali znati kako najbolje reagirati i koji je postupak u slučaju prometne nesreće.
To često nije jednostavno jer je osoba u šoku od tog nemilog događaja, ali jedna od najvažnijih stvari je pokušati ostati smiren i pribran kako bi se pravilno reagiralo.
Postupak u slučaju manje prometne nesreće s materijalnom štetom:
1. Upalite sva četiri pokazivača smjera
2. Fotografirajte mjesto nesreće i položaj vozila u trenutku nesreće (mobitelom, fotoaparatom)
● fotografirajte položaj automobila
● oštećenja na automobilima
● prometne znakove na prometnici
● tragove kočenja
● dijelove auta koji su ostali na cesti
● pokušajte snimiti što više detalja vezanih uz prometnu nesreću
3. Maknite vozila izvan kolnika i osigurajte daljnje odvijanje prometa – ako ne maknete vozila možete platiti kaznu u visini od 500 HRK.
4. Razmijenite osobne podatke i podatke o vozilima.
5. Popunite i potpišite Europsko izvješće o prometnoj nesreći – većina vozača Europsko izvješće drži u futroli s policom obveznog auto osiguranja.
6. Prikupite podatke o eventualnim svjedocima prometne nesreće.
7. Ako je potrebno i ne možete se drugačije dogovoriti, najsigurnije je obavijestiti policiju (na broj 112 ili 192).
8. Slijedite korake opisane niže pod točkom “Postupak nakon nesreće”
Važno je napomenuti da ako auti nisu u voznom stanju obvezno upalite četiri pokazivača smjera, postavite signalni trokut 50 metara od nesreće i obucite reflektirajući prsluk.
Postupak u slučaju teške prometne nesreće:
1. Prije svega provjerite zdravstveno stanje svih sudionika u nesreći i pružite prvu pomoć.
2. Nakon toga pozovite broj 112, policiju i hitnu pomoć, ako je potrebno i vatrogasce.
3. Upalite sva četiri pokazivača smjera na svim automobilima.
4. Postaviti signalni trokut najmanje 50 metara od mjesta nesreće.
5. Nikako nemojte bježati ili udaljavati se s mjesta nesreće.
6. Slijedite korake opisane pod točkom „Postupak nakon nesreće”.
Pružanje prve pomoći može spasiti ljudski život, ali nemojte se u to upuštati ako niste sigurni u svoje znanje. Obratite se drugim ljudima jer nastradaloj osobi možda o tome ovisi život.
U slučaju da ste očevidac teške prometne nesreće najbolje bi bilo da postupite na jednak način kao i da ste jedan od sudionika i slijedite gore navedene korake, a prvenstveno provjerite zdravstveno stanje sudionika.
Napuštanje mjesta prometne nesreće
Nikad nemojte bježati s mjesta nesreće ili je napustiti, a da niste dali sve potrebne podatke. Ako ne zbog moralnih vrijednosti, možda će vas na mjestu događaja zaustaviti novčane kazne koje su propisane za takve prekršaje.
U slučaju da ne razmijenite podatke ili ne popunite Europsko izvješće te napuste mjesto nesreće, određena je novčana kazna od 2000 do 5000 kuna.
Još ćete gore proći ako pobjegnete s mjesta nesreće. Kazna za vozače koji ni ne ostanu na mjestu događaja je u iznosu od 3000 do 7000 kuna.
Treba li pozvati policiju u slučaju prometne nesreće?
Mnogi se pitaju mora li se zvati policija i hoće li ona doći na mjesto nesreće ako se radi o manjem sudaru s materijalnom štetom. Potrebno je znati da će policija nakon očevida ustvrditi tko je krivac za nesreću i kazniti ga za izazivanje prometne nesreće. U nekim slučajevima policija će kazniti i drugog vozača ako je i on bio u prekršaju.
Što to točno znači? Policija će izaći na teren, te u slučaju manjih materijalnih šteta policijski službenici će upozoriti sudionike da mogu razmijeniti podatke i potpisati Europsko izvješće o prometnoj nesreći.
Nakon toga policija će sastaviti službenu zabilješku koja sadrži podatke o sudionicima nesreće, zapisnike o alkotestiranju, podatke o vozilima, kratak opis događaja, podatke o vremenu i mjestu prometne nesreće i opis nastalih oštećenja, zatim će fotografirati mjesto događaja i vozila.
Policija će u svom zapisniku ustvrditi tko je krivac za nesreću i koje su sve prekršaje sudionici napravili. Ako ste odgovorno vozili i bez alkohola u krvi, zakon je na Vašoj strani. Ako ste krivi za nesreću uslijedit će i novčana kazna od 1000 kuna, a ako ste uz to imali alkohola u krvi i počinili još pokoji prekršaj dobit ćete i za to kaznu.
Policija je dužna izaći na mjesto prometne nesreće ako je vozač, sudionik ili očevidac obavijestio policiju o prometnoj nesreći. U nekim slučajevima očevid je obvezan, a u nekima nije.
Policija je obvezna obaviti očevid:
● ako to sudionici izričito traže
● ako postoje različita mišljenja oko krivice za prometnu nesreću
● kad se sumnja da je vozač pod utjecajem alkohola ili opojnih sredstava ili se odbija podvrgnuti ispitivanju
● kad se jedan od sudionika udaljio s mjesta nesreće
● kad je sudionik kandidat autoškole za vrijeme vožnje
● ako vozač nema položen vozački ispit
● kada se sumnja da je uzrok prometne nesreće tehnička neispravnost vozila
● ako se dogodio sudar s neregistriranim vozilom
● ako se dogodio sudar s vozilom inozemnih registarskih tablica
Postupak nakon nesreće
Ako policija nije obavila očevid, najbolji način da što prije riješite odštetni zahtjev je da oba sudionika prometne nesreće sa svojim vozilima dođu na procjenu štete u osiguravajuću kuću onog tko je skrivio nesreću radi rekonstrukcije nastanka štetnog događaja.
Ako nemate podatak kojem društvu za osiguranje trebate prijaviti štetu, a imate registracijsku oznaku vozila štetnika, potražite podatak u Informacijskom centru Hrvatskog ureda za osiguranje.
Zajedničkim odlaskom na procjenu štete osigurat ćete se od mogućih prijevara ili pokušaja manipulacije od drugog sudionika nesreće. Naš savjet je ako niste sigurni da će druga osoba priznati krivicu uvijek zovite policiju jer njihov zapisnik je puno vrjedniji i važniji od Europskog izvješća, pogotovo za osiguravajuće kuće.
Što napraviti u slučaju sudara s vozilom stranih registracija?
Gužve na hrvatskim prometnicama mogu i one najstrpljivije vozače dovesti do ludila. Ako znamo da čak 80 posto inozemnih turista u Hrvatsku dolazi autom, dobro je znati kako postupiti u slučaju prometne nesreće s vozilom stranih registracija.
Naravno, prije svega pratite korake opisane gore u tekstu pod točkom – Postupak u slučaju prometne nesreće.
Ako ste Vi krivi, štetu će pokriti Vaše osiguranje. U slučaju da je kriv stranac, procedura je malo kompliciranija. Nakon što prikupite sve podatke javite se u neku od osiguravajućih kuća koja je korespondent s osiguravajućom kućom iz strane države.
Najlakši način da saznate koje je osiguravajuće društvo korespondent stranoj osiguravajućoj kući je da posjetite stranicu Hrvatskog ureda za osiguranje.