Top 5 zemalja s najglupljim prometnim zakonima
Mislili ste da je naše zakonodavstvo oboljelo od kronične demencije? E pa razmislite ponovno, jer vjerovali ili ne, ima i puno gorih primjera od ovih naših svagdašnjih…
Kada se u našim krajevima netko s kvocijentom inteligencije višim od sobne temperature u hladnom podrumu prisjeti složenice pod nazivom „zakon o prometu“, najvjerojatnije kreću probavne i ine druge smetnje. Osobno se na sam spomen tog nebuloznog skupa pravila i regula sjetim svih mogućih i nemogućih bisera domaćeg zakonodavstva. Potom se sjetim tko sve te zakone piše i izglasava. A onda slijedi umiranje od smijeha – i to najčešće u lice onima koji su sve te nebuloze zaokruživanjem svojih kandidata na izbornim listama omogućili. Jer u teoriji naši zakoni nekome na momente možda i zvuče liberalno i širokogrudno, ali kada se malčice uđe u detalje i provedbu svih tih zakona, postaje jasno kako im je zajednička točka skoro isključivo u mlataranju po tuđim džepovima. Jer educirati vozače očito nikome nije u interesu, već je jednostavnije čučati iza jumbo-plakata i boriti se sa snom, pa potom tek sporadično zaustaviti nekoga, na silu pronaći neku osnovu za pisanje kazne i potom uz popust na licu mjesta (što je smiješno samo tako) tu kaznu i naplatiti. Time je državni proračun nešto bogatiji, a šef smjene može mirno spavati – baš kao i policajac na terenu koji ispunjava svoju kvotu.
I tako unedogled…
Često čujemo (a i kažemo) kako je vani bolje. U Njemačkoj posvuda cvatu ruže, u Irskoj se zakoni poštuju, dok Amerika za mnoge i dalje predstavlja raj na zemlji. No kako ćete vidjeti iz ovih nekoliko primjera, u usporedbi s nekim nebulozama kakve zakonodavstvo prakticira daleko izvan granica lijepe nam naše, ove domaće zakonske nebuloze odjednom postaju podnošljive.
Stoga krenimo…
05. Cipar
More…sunce…prirodne ljepote…loša ekonomija… Sve su to detalji koji opisuju Cipar i za mnoge od ove zemlje čine raj na zemlji i predstavljaju idealno mjesto za odmor – pogotovo onaj zimski. Ali neki od tamošnjih prometnih zakona prelaze granice zdravog razuma. Takvih je zakona oveći broj, ali jedan se svojim apsolutizmom izdvaja od svih ostalih, a taj se svodi na držanje ruku na volanu.
Naime, svaki je od vozača na Cipru obavezan ruke na volanu držati u poziciji „10-2“, tj. njima čvrsto držati volan, pa tako i automobil pod kontrolom tijekom svakog prijeđenog metra. I to je sasvim u redu, zar ne?! E pa ne baš u potpunosti, jer zakon na Cipru zabranjuje micanje ruku iz gore navedene pozicije u bilo kojem momentu. Stoga ukoliko npr. morate kihnuti, to morate raditi bez pokrivanja nosa i usta. Isto vrijedi i za jelo tijekom vožnje, jer sendvič ili hamburek mora držati suvozač. Ispijanje bilo čega za vrijeme vožnje također je podložno kazni ako se s volana skine ruka u bilo kojem momentu, a da o pušenju ili pak pričanju na telefon bez „hands-free“ uređaja i ne pričamo.
Uglavnom, ukoliko se nađete na Cipru i sjednete za volan, onda se volana uhvatite kao pijan plota, jer bi vam u protivnom odmor mogao postati puno skuplji.
04. Njemačka
Ako biste pitali prosječnog auto-entuzijasta za neku osnovnu poveznicu između automobila i ceste u Njemačkoj, vjerojatno bi tzv. „Autobahn“ istog momenta postao tema za razgovor uz kavu. Jer pomanjkanje ograničenja brzine na mnogim dionicama njemačkih auto-cesta za mnoge znači jedno veliko polje fascinacije i još veće polje tjeranja automobila do krajnjih granica u smislu brzine.
Dakle, u prijevodu jedna velika idila, zar ne?!
No vožnja po njemačkoj auto-cesti ima i nekoliko potencijalno skupih segmenata – od kamera koje su postavljene posvuda, preko striktnih ograničenja brzine postavljenih praktički pri svakom izlasku s auto-ceste, pa sve do patrolnih Porschea koji su u stanju s nekoliko kilometara ustanoviti da je neki automobil pretjerano nizak ili na sebi ima šire gume nego je to propisano. A onda policajac izlazi iz Porschea naoružan pomičnom mjerkom i u slučaju stvarnog prekršaja slijedi izvanredni tehnički pregled vozila i opaka kazna.
No sve je to super u usporedbi s jednom apsolutistički-orijentiranom regulativom. A ta kaže kako „Autobahn“ predstavlja cestu na kojoj je bilo kakvo zaustavljanje apsolutno zabranjeno – čak i ako nekim glupim spletom okolnosti npr. ostanete bez goriva. Jedina iznimka te zabrane svodi se na ono „u slučaju nužde“, ali to pak ne podrazumijeva ni malu ni veliku nuždu, već eventualno porod na stražnjem sjedalu ili nešto u tom stilu. Za sve ostale forme zaustavljanja na njemačkim auto-cestama nema opravdanja s kojim bi se izbjegla izdašna kazna. Točka.
03. Španjolska
Do prije nekoliko godina je poimanje naočala s dioptrijom izazivalo smijeh. Klinci i klinceze u školi bili su podvrgnuti cerekanju na njihov račun, dok su oni u adolescentskoj dobi nekima zbog naočala s dioptrijom djelovali štreberski i odbojno. No kako se vremena mijenjaju, tako u današnje vrijeme klinci i klinceze s naočalama djeluju ozbiljnije, dok adolescenti (pogotovo ženskog roda) s naočalama ogromnoj količini svjetske populacije djeluju seksi. I to je jednostavno tako, priznali mi to sebi ili ne. Uostalom, ako ne vjerujete meni, potražite neki od video-uradaka koji potpisuje Mia Khalifa i sve će biti jasno.
U sklopu španjolskog zakonodavstva u sferama prometa nitko ne razmišlja je li osoba s naočalama seksi ili nije. A isto vrijedi i za one s kontaktnim lećama. Jer ako netko ima dioptriju, to je jednostavno tako i tu pomoći nema. Ali zato postoje obaveze koje kratkovidni i dalekovidni vozači moraju ispunjavati. Naime, prema slovu zakona na teritoriju Španjolske, vozači s dioptrijom uvijek za volanom moraju imati naočale ili kontaktne leće, dok u nekom od pretinaca mora postojati rezervni par jednih ili drugih optičkog pomagala. To u pravilu i nije tako loša regulativa, jer ljudi u stvarnosti gube naočale i leće, ali da je baš potrebno kažnjavati ih radi toga, nismo baš pretjerano sigurni. No tu pomoći nema, jer zakon kaže svoje, a na vozačima je da ostanu seksi za volanom.
02. Kanada
Oralna higijena definitivno ima itekako puno smisla. Jer u ustima čuči mali milijun bakterija koje jedva čekaju nekoga iznenaditi i razboljeti. Stoga pranje zubiju i nekoliko puta dnevno stvarno predstavlja nešto sasvim normalno. Pa ipak postoje oni kojima usna šupljina zaudara na prosječni kanalizacijski otvor, dok im zubi izgledaju poput Tobleronea. I to je zapravo tužno.
U Kanadi dentalna higijena nije propisana zakonom i tamošnjim je zakonodavcima apsolutno svejedno koliko puta na dan netko pere zube. No s druge su strane ti isti zakonodavci učinili kažnjivim ukoliko npr. s lošim zadahom iz usta uđete u Taksi.
Da, dobro ste pročitali – Taksi u Kanadi predstavlja polje nulte tolerancije na češnjak, luk, alkohol i sve ostale artikle i supstance od kojih prosječnom čovjeku bazdi iz usta. Dakle, zaboravite bančenje u nekom lokalu ili noćnom klubu ili pak prežderavanjem s nekom hranom u sklopu koje je češnjak dominantan začin, jer ako taksist osjeti što ste jeli ili pili taj dan, smije vas izbaciti iz Taksija i prijaviti ekipi u plavom, nakon čega slijedi kazna financijskog tipa. Pa ako se kojim slučajem nađete u Kanadi i poželite se voziti Taksijem, pamet u glavu i gume za žvakanje u džep. Ili pak četkicu za zube u kombinaciji s nekim manjim pakiranjem kalodonta.
01. Amerika
„America, Fuck Yeah“ rekli bi u sklopu „pjesme“ iz jednog svog dugometražnog „filma“ Trey Parker i Matt Stone, odnosno tvorci legendarnog crtića pod nazivom „South Park“. I to bi bila kruna sarkazma usmjerenog prema tom središtu demonstracije sile i platežne moći na svijetu. Jer iako Amerika u mnogočemu stvarno ima smisla, ipak postoji nekolicina detalja koji ovu zemlju od 50 država čine smiješnom ostatku svijeta – pogotovo u smislu zakona.
Ameri se na neki način ponašaju poput Zagoraca i konstantno se tuže i razvlače po sudovima. I to iz nekih stvarno bizarnih razloga poput onog genijalnog slučaja s mačkom u mikrovalnoj pećnici. Od tog nesretnog slučaja u sklopu kojeg je mačka zbog šalice mlijeka ušetala u mikrovalnu pećnicu, te zbog slabovidne gazdarice koja taj potez od strane mačke nije primijetila, nastao je pravni kaos. I rezultatno stanje je (ali najozbiljnije) da u sklopu nekih uputstava za mikrovalne pećnice stoji rečenica „ne stavljajte kućne ljubimce“. Dakle, apsurdno, zar ne?!
Prometni zakoni u SAD-u također imaju svojih nebuloza – i to od države do države. U nekim saveznim državama je zabranjeno voziti dok se u automobilu nalazi bilo kakva otvorena boca s alkoholnim pićem. U nekim drugima je pak zakonom propisana zabrana vožnje s povezom preko očiju, dok je s druge strane također zakonom dozvoljeno voziti u suprotnom smjeru ceste ako na prednjem dijelu automobila i na vidljivom mjestu stoji svjetiljka, odnosno fenjer, lanterna ili kako vam je već drago. I vjerovali ili ne, tih nekoliko primjera predstavlja samo kap u moru idiotskih pravila i regulativa koje u pojedinim saveznim državama SAD-a i dan-danas vrijede.
No u ovom momentu najgluplja zakonska regulativa stoji u sklopu prometnog zakona američke savezne države Kalifornije. Dotična izričito i striktno zabranjuje iskakanje iz automobila pri brzini većoj od 65 milja, odnosno tek nešto manje od 105 kilometara na sat. Dakle, Ameri su se potrudili u sklopu svojih prometnih zakona navesti nešto što nikom normalnom nikada ne bi ni palo na um. Ali s druge strane nije definirano kažnjavaju li se iskakanja iz automobila koji se npr. po cesti kreću brzinom od 64 ili 58 milja na sat. Jer s obzirom na poslovičnu glupost nekih dijelova Amerike i tamošnjeg zakonodavstva, stvarno nikoga ne bi trebalo čuditi da se netko zbog takvog idiotskog poteza pri brzini manjoj od one granično kažnjive izvukao od kazne.
I sad vi cijenjeni čitatelji recite da se naši prometni propisi barem na nekoliko trenutaka nisu učinili logičnima…