Top 5 najjačih crtića automobilske tematike
S obzirom na to da neki od nas poput vječnih klinaca obožavaju crtiće, naravno da sam došao na ideju neke od njih podijeliti s vama.
I to ne one u kojima lavovi postaju kraljevi ili pak oni u kojima princeze grle čudovišta, već one kojima je tematika na ovaj ili onaj način vezana uz automobile. Baš kako i priliči jednom ozbiljnom automobilskom portalu čiji urednik i ostatak redakcije prvenstveno uživaju u gledanju crtića automobilske tematike.
Hm…
05. NASCAR Racers (1999-2001. godine)
Ako ste kojim slučajem poput mene pomislili kako je riječ o par animiranih likova koji se iz epizode u epizodu voze po ovalnim stazama, vjerujte mi na riječ kada kažem da ste tom pretpostavkom u krivu. Jer usprkos NASCAR-asocijaciji i njenim limitacijama, u sklopu ove crtane serije limitacija praktički da i nema. Jer ovdje vladaju ego-tripovi vozača, gazde timova i njihova pravila, a sve skupa zaokružuje hrpetina tehnologije na (u to vrijeme) najvišem mogućem zamislivom stupnju.
Cijela priča prati dva glavna tima: Team Fastex i Team Rexcor.
Timovi su naravno krcati i vozačima i ostalim pratećim likovima koji im na stazi i oko nje pomažu na putu do pobjede i dominacije. A „mi smo super, a oni baš i nisu“ ideologija proteže se kroz svaku od ukupno 26 epizoda, odnosno ukupno 2 sezone.
Što se samih utrka tiče, one su većinom odrađene u 3D-tehnologiji, dok su likovi nacrtani u 2D tehnici. Same staze na kojima se utrke odvijaju daleko su od dosadnih ovala, već koriste raznorazne sheme zbog kojih je ovaj crtani serijal poprilično atraktivan. Uglavnom, iz epizode u epizodu očekujte zavoje, prašinu, neprekidne ravnice, pa čak i off-road utrkivanje po brdima. I sve to uz očekivanu dozu humora i senzacionalizma u smislu atomskog goriva, nitro-uređaja i sve sile izmišljenih situacija i ideja. Odnosno, očekujte neobaveznu zabavu unutar 20 minuta trajanja svake od epizoda.
Iako NASCAR Racers s realnosti ima veze otprilike koliko i prosječna sponzoruša s kuhanjem ručka za dvoje, svejedno je zanimljivo gledati što je sve Saban Entertainment izmislio za djecu-oktanoglavce diljem svijeta.
A vrijedi posebno spomenuti i Mikea Haugera i Pata Anthera, odnosno dvojac stvarnih komentatora koji na televiziji iz utrke u utrku prenose NASCAR-seriju natjecanja. Obojica komentiraju i ove nacrtane utrke, što je na momente jednostavno genijalno.
04. Fast & Furious: Spy Racers (2019-2020. godina)
Nakon što su se do danas već opako izredali filmski nastavci sage o kradljivcima DVD-playera i pomalo uvrnutim familijarnim odnosima, red je stigao i na one crtane likove unutar iste franšize.
Doduše, Vin Diesel ne predvodi ove crtane likove u njihovim avanturama, ali u sklopu impressuma ovaj slavni nabildani ćelavac i dalje stoji kao producent.
Trenutno postoje tri sezone ove crtane serije i svaka se prvenstveno razlikuje po lokaciji zbivanja radnje. Četvrta je naravno u planu, a prema nekim je navodima ideja produžiti i ovaj crtani dio franšize do svog desetog dijela. Odnosno sezone.
Radnja je u bazi jednostavna i dijelom se naslanja na sve ono što smo tijekom proteklih pet-šest nastavaka filma mogli vidjeti na srebrnom platnu. Glavni je lik Tony Toretto i kao Domov rođak dotičnog pod svoje uzme vladina agencija. Ideja je Tonyja i njegove frendove ubaciti u elitnu organizaciju trkača koji svi zajedno rade za zločestu organizaciju pod nazivom „SH1FT3R“. I to je ukratko osnovna premisa prve sezone.
Ostale ne želim kvariti, pa neka do gledanja ostanu „tajne“.
Uglavnom, kao dio „Fast and Furious“ franšize, ova se crtana serija ni po čemu ne ističe. Isto vrijedi i za glasove koji na momente djeluju pomalo nezainteresirano, a što se automobila tiče, vjerujem da ste već pretpostavili kako su upravo oni glavna okosnica serije.
Naravno, kako bi se izbjeglo davanje novaca ana prava za korištenje službenih naziva i dizajna, automobili su unutar ove crtane serije izmišljeni. Ali dijelom ipak nalikuju originalima poput Dodge Challengera i tome sličnih jurilica.
Dakle, pretplatite se na Netflix i uživajte zajedno s klincima u ovom crtanom serijalu.
03. Cars
Kada je krajem 1995. godine u kinima zaigrao crtić pod nazivom „Toy Story“, bila je to omanja revolucija. Jer studio Pixar tim crtićem nije stvorio samo nešto u čemu uživaju klinci, već je i nas starije navukao na prelijepe 3D-animacije i likove iza kojih su glasovima stajali svima nama omiljeni glumci.
Uglavnom, od te je 1995. godine do danas iz ovog studija (ali i mnogih drugih) izašla hrpetina tih „crtića za sve generacije“. A među auto-entuzijastima se posebno istaknuo onaj pod nazivom „Cars“.
„Cars“ je svoju premijeru odradio sredinom 2006. godine. I svojim je simpatičnim likovima u ništa manje simpatičnom svijetu označio godine i godine zarađivanja ogromnih svota novaca. Jer autići s licima i onim nedvojbeno ljudskim komponentama jednostavno su ispali velesila sami za sebe. Stoga nikoga ne treba čuditi kako je ova ideja zajedno s njenim protagonistima urodila s još dva nastavka.
Popis glumaca čije su glasove posudili raznorazni autići tijekom sva tri nastavka ovog crtića doista je impresivan. Jer uz Owena Wilsona i lika koji se naziva Larry the Cable Guy, svoje glasovne nastupe u sklopu nastavaka ove animirane franšize donose i Paul Newman, Michael Caine, Chris Cooper, Armie Hammer i Emily Mortimer. A u sklopu prvog se dijela u nekim sporednim ulogama pojavljuju i Jay Leno, Michael Schumacher, Richard Petty i Jeremy Clarkson.
Dakle, „Cars“ predstavlja crtić koji su dobrim dijelom stvarali ljubitelji svijeta automobila. I to je nepogrešiva istina.
Radnja prvog dijela smještena je u mjestašce zvano „Radiator Springs“, odnosno u tipičnu američku zabit. Lightning McQueen je kao glavni lik tamo završio sasvim slučajno, odnosno padom iz kamiona koji ga je prevozio s jedne utrke na drugu. I to onu najvažniju u njegovoj trkaćoj karijeri.
Uglavnom, kao pomalo samodopadan trkač, Lightning McQueen prvo dobiva presudu u sklopu koje mora popraviti cestu koju je oštetio, a onda malo pomalo prestaje biti umišljenom zvijezdom i postaje dijelom male zajednice unutar gradića u kojem se slučajno našao.
Time „Cars“ ne predstavlja neku posebnu i nikad ispričanu priču, već likovima i njihovim eskapadama uvjerljivo stoji kao jedan od najsimpatičnijih dugometražnih crtića svih vremena.
Pa ako već ni zbog čega drugog, onda se zato isplati pogledati kompletan serijal.
02. Wangan Midnight
Ne… Ovo nije samo crtić, već je cijela priča krenula od stripa. A strip je tamo negdje 1990. godine krenuo kao potpis jednog vremena i jedne isto toliko stvarne koliko i nelegalne ideje. Odnosno one pod nazivom „Midnight Club“.
Ukratko, riječ je o ekipi koja je javne prometnice, odnosno točnije jednu pod nazivom „Tokyo Shuto Expressway“, uzimala za sebe tijekom noći, te nemilo jurila u svojim (pretežno domaćim, odnosno japanskim) automobilima.
Legenda kaže kako članom „Midnight Club“ ekipe nije mogao postati nitko tko nije imao automobil koji može povući minimalno 300 kilometara na sat. A to je s vremenom preraslo u jedno od pravila pod kojim su se japanski ulični trkači nalazili na toj slavnoj autocesti.
Što se crtanog serijala tiče, za početak vrijedi reći kako isti potpisuje slavni A.C.G.T. studio, ali i producent koji se zove Keiichi Tsuchyja.
Dotični se Anime-serijal jednim dijelom naslanja na stvarnost, dok s one druge portretira nekolicinu izmišljenih likova koji iz večeri u večer pokušavaju biti najbrži.
Glavni je lik je Akio Asakura. Srednjoškolac koji svoje vrijeme provodi natjeravajući se s automobilima i paralelno s time natjeravajući cure. No jedne večeri tijekom „lagane vožnjice“ po Wangan-ruti gore spomenute prometnice, Akio prvi puta vidi najbrži automobil koji je ikada doživio na cesti – crni Porsche 911 Turbo koji se među trkačima naziva „Blackbird“ za čijim se volanom nalazi liječnik pod imenom Tatsuya Shima. I od tog momenta Akio za cilj ima biti bržim vozačem u superiornijem automobilu. Uglavnom, ako postoji i najmanja natruha mogućnosti za dramu, Japanci će je iskoristiti. I to se tijekom ovog crtanog serijala jako dobro vidi.
Izuzev Akia i Tatsuye, glavni su likovi ovog Anime-serijala i njihovi automobili. Odnosno spomenuti Porsche 911 Turbo (964) i Nissan Fairlady Z koji iza sebe ima nadimak „Devil Z“.
Taj je nadimak ovaj plavi automobil zaradio zbog smrtnog stradavanja nekolicine njegovih vlasnika. Likova koji su također na Wangan-ruti pokušali biti najbrži. I zato „Devil Z“ predstavlja ukleti automobil koji ubija svoje vlasnike, odnosno nešto poput „Christine“. Samo bez spomena Amerike.
S vremenom (odnosno tijekom epizoda) priča o tom ukletom automobilu odlazi u domenu natprirodnog, a potom se pak seli u nešto sasvim sedmo. I zapravo je jako teško riječima opisati sve ono što moderna japanska animacija u sklopu ovog crtanog serijala nudi.
Stoga nevezano uz to jeste li ljubitelj japanskih automobila ili ne, ovaj crtani serijal vrijedi pogledati od prve do zadnje epizode. A onda ćete se najvjerojatnije toliko navući na cijelu tu „Wangan“ trakavicu, da ćete pogledati i nekolicinu japanskih igranih filmova ove tematike.
A za to bi vam moglo trebati poprilično puno vremena…
01. Initial D
Kada je 1995. godine Shuichi Shigeno započeo svoju crtanu priču o Driftu u magazinu pod nazivom „Weekly Young Magazine“, vjerojatno nije mislio da će njegova priča doživjeti čak 48 tankōbon nastavaka. Isto tako g. Shigeno najvjerojatnije nije imao u planu da Initial D iz Japana prijeđe sve kontinente, zarazi milijune štovatelja i osim s Anime-serijalom urodi i s nekolicinom igara i filmova.
Ali sve se to dogodilo, te upravo Initial D za mnoge čvrsto stoji kao jedna od najboljih trkaćih priča koje su ikada ispričane. A u domeni stripa i crtića to definitivno jest tako.
Crtani serijal pod nazivom Initial D postoji od 1998. godine. I svojom je pojavom na sceni osigurao svojevrsnu vječnost. Jer s jedne strane cijela priča ima izuzetno puno elemenata zbog koje vrijedi pratiti što se sve i kako događa, dok se s one druge naslanja na mlade dane japanske vozačke legende. Čovjeka pod nadimkom “Dori-Dori”, odnosno vječno simpatičnog Keiichija Tsuchyje.
Glavni lik serijala zove se Takumi Fujiwara – srednjoškolac koji je totalno nezainteresiran prema svijetu automobila. No kako umjesto oca iz dana u dan preko planine Akina prevozi tofu u jedan hotel, tako je s vremenom Takumi postao najbržim vozačem kojeg je prefektura Gunma ikada imala prilike vidjeti.
Prva sezona donosi kratak uvod i prve utrke tijekom kojih Takumi i dalje ne razumije u čemu je zapravo sva draž. Ali s vremenom, odnosno iz utrke u utrku po zavojima gore spomenute planine stvari postaju jasnije. A onda se Takumi pretvara u pravog vozača svjesnog svojih prednosti.
Uz Takumija je glavni lik i automobil njegovog oca – „panda“ (crno-bijela) Toyota Sprinter Trueno AE-86, odnosno „Hachi-Roku“. Vremešan automobil koji je usprkos relativno slabom motoru tijekom osamdesetih godina prošlog stoljeća u Japanu postao legendarnim modelom. Jer svojim pogonom na stražnje kotače, sportskim aspiracijama i dopadljivom karoserijom, ovaj je Toyotin model nerijetko bivao prvim automobilom koji su mladi vozači imali prilike kupiti.
Uglavnom, tijekom prvih nekoliko nastavaka prve sezone Takumi u svom „Hachiju“ na planini Akina uzima mjeru dvojici najbržih Drift-trkača u Japanu i tu malo pomalo kreće početak legende.
Sam crtić napravljen je kao kombinacija klasičnog crteža i 3D-animacije. Odnosno, statični kadrovi i dijelovi tijekom kojih likovi komuniciraju jedni s drugima, izvedeni su tim klasičnim crtežima, dok su utrke napravljene u 3d-tehnici. Baš kao što je to slučaj i s „Wangan Midnight“ serijalom.
Tijekom ukupno 6 sezona ovog crtanog serijala, samo ih je nekoliko napravljeno u nastavcima, dok su ostale izvedene u obliku dugometražnih crtanih filmova. I sve je to fanovima donijelo hrpetinu materijala u kojem su od 1998. godine do danas mogli uživati.
Poseban dio ambijenta i atmosfere tijekom utrka portretiranih tijekom serijala uz sebe veže i glazba. I to ne bilo kakva, već dance-glazba koja u Japanu i dan-danas ima milijune svojih poklonika. Većinu pjesama brzog tempa potpisuje Eurobeat i u pravilu je riječ o „trash“ glazbi poput one naših glazbenika s početka devedesetih godina prošlog stoljeća.
No koliko god svaka nota bila „trash“ ili ne, upravo ova glazba savršeno odgovara uz sve ono što se na ekranu ispred vas događa. I tim dopunjava sliku na savršen način.
Neke statistike kažu da je od izlaska prve epizode serijala do kraja 2000. godine prodano oko 700.000 kopija Initial D soundtracka. Ali to je u ovom slučaju nebitno, jer je i dalje riječ o tipično japanskom pristupu nekim stvarima. A to pak podrazumijeva glasnoću, brzinu i dramu.
Stoga ako volite automobile, zainteresirani ste prema Driftu i fora vam je vrijeme provoditi u posađenom stanju ispred ekrana, Initial D predstavlja savršenu kombinaciju svega toga.
Samo pripazite na glasnoću tijekom gledanja ovog crtanog serijala, jer bi vam se lako moglo dogoditi da susjedi iznad vas počnu plesati.