Što napraviti kada se zateknete na mjestu prometne nesreće u kojoj ima ozlijeđenih osoba?
U slučaju da se zateknete na mjestu prometne nesreće kao očevidac na nekoliko načina možete pomoći unesrećenima, ali uvijek pazite i na svoju sigurnost.
Što učiniti kad ugledate prometnu nesreću?
– Kada ugledate prometnu nesreću smanjite brzinu bez naglog kočenja i odmah uključite sva četiri pokazivača smjera. Zaustavite auto na sigurnoj udaljenosti, što je više moguće udesno.
– Nemojte istrčavati na cestu i pokušajte iz svog vozila izaći kroz desna vrata.
– Obucite reflektirajući sigurnosni prsluk, koji se najčešće nalazi u prtljažniku ili u pretincu na suvozačevoj strani.
– Ponesite kutiju prve pomoći i mobitel sa sobom.
– Hodajte po dijelu za pješake ili iza zaštitne ograde.
– Nazovite službe za hitne slučajeve (112, 192, 193).
– Provjerite je li sigurno prići mjestu nesreće i postoji li opasnost od: ostalih vozila, požara, prolivenog benzina, slomljenog metala, stakla, pokidanih električnih vodova itd.
Kako pomoći unesrećenima u prometnoj nesreći?
– Prije svega osigurajte mjesto nesreće postavljanjem sigurnosnog trokuta koji se mora nalaziti u prtljažniku skoro svakog auta. Trokut postavite 50 metara od same nesreće, a na autocesti minimalno 200 metara.
– Provjerite zdravstveno stanje unesrećenih i pružite prvu pomoć onima kojima je potrebna.
– Ako postoje opasnosti za unesrećene (skliznuće vozila u ponor, zapaljenje i slično), pomozite im izaći iz vozila.
– Prevezite ozlijeđenu osobu do najbliže zdravstvene ustanove ako procijenite da ćete to moći obaviti prije hitne pomoći ili ako se radi o lakšoj ozljedi.
– Dajte svoje osobne podatke ako ste bili prisutni kada se nesreće dogodila.
– Bodrite i smirujte sve unesrećene osobe, posebice ako primijetite da su pod velikim stresom. Ako je moguće, sklonite ih od pogleda znatiželjnika.
Postupak prve pomoći u slučaju prometne nesreće
– Nazovite hitnu pomoć na 112 ili 194 i dajte im sljedeće informacije:
– Gdje se točno nalazi mjesto nesreće? Ako nemate mobitel, pogledajte na kojem se kilometru nalazite.
– Što se dogodilo?
– Koliko je osoba sudjelovalo u nesreći, odnosno koliko je unesrećenih osoba?
– Kakvo je stanje unesrećenih osoba?
NAPOMENA: Ako nemate mobitel koristite SOS telefon na autocesti (žuta kutija s oznakom slušalice)
– Sve osobe koje su sudjelovale u nesreći, a mogu hodati, smjestite na sigurno mjesto na desnu stranu ceste ili unutar središnje barijere (ako postoji).
– Unesrećene nakon izvlačenja iz vozila posjednite ili polegnite, te nastojte utopliti.
– Ako je unesrećena osoba bez svijesti ali diše normalno, postavite ju u bočni položaj.
– Ako je unesrećena osoba bez svijesti i ne diše potrebno je započeti oživljavanje masažom srca i umjetnim disanjem.
NAPOMENA: Ako niste sigurni u svoje znanje prve pomoći ili postupka oživljavanja, nemojte se u to upuštati jer možete pogoršati situaciju.
– Otvorene ozljede pokrijte zavojima i gazama iz kutije prve pomoći.
– Ozlijeđenim osobama nemojte davati ništa za jelo i piće, jer to može štetiti.
– Nikad ne ostavljajte unesrećene osobe same bez nadzora, obvezno ostanite uz njih do dolaska hitne pomoći.
Prije svega toga dobro provjerite situaciju na prometnici i procijenite jeste li Vi ugroženi izvlačenjem ili pružanjem prve pomoći unesrećenima (oprez na autocestama, u tunelima ili nepreglednim zavojima). U slučaju da unesrećenim osobama ne prijeti opasnost ostanu li u vozilu, bolje ih je ne izvlačiti iz vozila. Krivim potezima možete više naštetiti, nego koristiti.
Ako se nađete u takvoj situaciji, znajte da sudionici nesreće u kojoj ima poginulih ili ozlijeđenih osoba mogu od Vas tražiti osobne podatke. U slučaju da odbijete dati podatke, možete platiti i novčanu kaznu.
Također, kazna je predviđena i ako odbijete prevesti osobu ozlijeđenu u prometnoj nesreći do najbliže zdravstvene ustanove. Od Vas se to naravno neće očekivati ako se očekuje brzi dolazak hitne pomoći ili biste time pogoršali zdravstveno stanje osobe.
Kako postupiti ako se radi o nesreći na autocesti?
Ako naiđete na prometnu nesreću na autocesti morate prije svega paziti na svoju sigurnost i sigurnost svih ostalih sudionika u prometu. Procedura je više manje ista kao što je već navedeno, ali uz nekoliko detalja. Izdvojili smo neke dodatne detalje na koje morate paziti ako naiđete na prometnu nesreću na autocesti:
– Ako se nesreća dogodila na Vašem dijelu autoceste postavite sigurnosti trokut 200 metara od nesreće.
– Pokušajte rukama signalizirati nadolazećim autima da uspore.
– Ako je prometna nesreće na drugoj strani ceste, samo pozovite hitnu medicinsku službu. Nikada ne hodajte i ne trčite preko autoceste jer biste tako ugrozili svoj život, a moguće i druge živote.
– Reflektirajući prsluk je obvezan na autocesti i u svakoj drugoj situaciji kada morate izaći izvan svojeg vozila na otvorenoj cesti.
– Ne zaboravite ostaviti koridor za hitnu pomoć i policiju. Ako se nalazite u koloni prije same nesreće pomaknite se što je više moguće u desnu traku ili zaustavnu traku kako bi lijeva traka služila za nesmetan prolazak hitne pomoći, policije i vatrogasaca.
Uz sve to, dobro je znati koji je postupak u slučaju prometne nesreće. Tako ćete moći pomoći sudionicima nesreće da što brže i sigurnije riješe situaciju.
Sudionici prometne nesreće su često u stanju šoka bez obzira o kako maloj nesreći se radilo pa im možete pomoći i sa savjetima.