Stižu nove kamere koje vide sve, u istom kadru snimaju čak 32 vozila i ne mjere samo brzinu!
Vide prekoračenje brzine, nepropisno korištenje mobitela, nekorištenje pojasa, nepropisno pretjecanje i automatski očitavaju registarske oznake!
Ministarstvo unutarnjih poslova će dogodine nabaviti još 16 novih fiksnih kamera tj. uređaja za nadzor brzine kretanja vozila u što spada 28 kućišta/ormara, 18 stacionarnih i 24 ručna uređaja za mjerenje brzine kretanja vozila, doznaje Večernji list. Novih 59 fiksnih kamera za nadzor brzine ove godine postavila je policija, ali i 122 kućišta u koja se postavljaju ti uređaji.
Budno oko novih kamera registrirat će mnoge prekršaje ne samo prekoračenje brzine
Prekoračenje brzine nije jedino što će nove kamere detektirati jer one mogu vozače uhvatiti i u drugim prekršajima. Nove kamere koje postavlja MUP, osim prekoračenja brzine, mogu uhvatiti vozače i u drugim prekršajima kao što su nepropisno korištenje mobitela, nekorištenje pojasa, nepropisno pretjecanje. U policiji kažu da je riječ o dva modela uređaja od dvaju različitih proizvođača i to GATSO t-Serija RT4 i Simicon CORDON M-2. A te superkamere mogu istodobno mjeriti brzine 32 vozila koja se nalaze u istom kadru!
Sustav radi kao dopplerov radar, stoga uređaji mjere istodobno dva prometna traka u dolasku i dva prometna traka u odlasku. Također imaju mogućnost automatskog očitavanja registarskih oznaka vozila – objašnjavaju u MUP-u.
Procedura nakon što fiksna kamera utvrdi prekršaj izgleda ovako:
Vlasnik vozila dobiva od policije obavijest o prekršaju te se traže podaci o vozaču koji je u trenutku počinjenja prekršaja upravljao vozilom. U MUP-u napominju da postoji mogućnost da prekršitelj iznos od 2000 kuna novčane kazne plati u visini polovice propisanog maksimuma u roku od tri dana. U slučaju da prekršitelj novčanu kaznu ne plati u zadanom roku, na temelju dobivenih podataka o vozaču vozila u trenutku prekršaja, izdaje se prekršajni nalog vozaču.
U biti, sudu se podnosi optužni prijedlog ovisno o kvalifikacijama prekršaja. Tako se pokreće prekršajni postupak, a u MUP-u ističu da će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 5000 do 15.000 kuna kazniti vlasnik vozila, osoba kojoj je vozilo povjereno ili odgovorna osoba u pravnoj osobi ako u roku od 15 dana ne priloži vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja.