Sigurnost – uz sve više tehnologije sve je više totalki!
Više sigurnosne tehnologije u automobilima generalno je dobra stvar. Oprezna vožnja i koncentracija uvijek na prvom mjestu, ali svaka sitnica koja bi nam mogla pomoći u trenucima kada smo iz nekog razloga rastreseni za upravljačem dobro je došla. No, postoji jedna caka…
Sjednite danas u bilo koji novi automobil više klase, odnosno ne nužno više klase ako govorimo o top paketima opreme, i postoji vrlo velika vjerojatnost da u prvih par kilometara nećete niti pohvatati u potpunosti na što sve automobil u pozadini pazi paralelno s vama. Tu je sva sila njegovih umjetnih osjetila koja osiguravaju da se nalazite u sredini svoje prometne trake i da ne prijeđete slučajno u suprotnu, zatim da vozite unutar brzinskih ograničenja, da se ne prestrojavate ako se drugo vozilo nalazi u mrtvom kutu, da ne udarite automobil prilikom parkiranja, da ne udarite pješaka koji će možda nenamjerno istrčati pred vozilo, da ne vozite umorni i tako dalje, a konačni cilj sve te tehnologije jasan je – smanjiti rizik od prometnih nesreća, osobito onih s ozbiljnim posljedicama. A ako do nje ipak dođe, taj će novi automobil garantirano biti opremljen zračnim jastucima, što u današnje vrijeme ne podrazumijeva samo pozicije ispred vozača i suvozača, već se cijela kabina instantno pretvara u jedan golemi jastuk.
Prilikom kupovine automobila teško je odbiti sve te sigurnosne značajke kada znate da bi jednom mogle spasiti nečiji život, iako je jasna stvar da one imaju i svoju cijenu, i to ne nužno samo onu početnu. Naime, kako je potpredsjednik osiguravajuće kuće Risk Theory Bob Tschippert rekao za Automotive News, skupocjena tehnologija za posljedicu ima isto takve popravke, čime se povećava šansa da se oštećeno vozilo proglasi zrelim za otpis. Drugim riječima, sve to što nas čini sigurnijima u automobilima istovremeno povećava broj totalki u slučajevima kada do nesreće ipak dođe. Dodaje: „Kada je nekoć došlo do frontalnog sudara oštetio se motor, odnosno prednji dio. Sada, uz veliki broj zračnih jastuka čija cijena seže od 1000 dolara do 4000 dolara i senzore sve je veći broj otpisanih automobila.” Aktualan opoziv velikog broja automobila s Takata zračnim jastucima s greškom koji su se ugrađivali u milijune vozila dodatno komplicira situaciju, a osiguravajuće kuće vozila s takvim sustavima koji još uvijek nisu zamijenjeni imaju tendenciju također proglasiti spremnima za otpis kako bi se cijeli proces opoziva još više ubrzao. U cijeloj priči aukcijske kuće koje prodaju oštećena vozila i otpadna dvorišta bilježe porast prihoda…