Salon automobila u Kini ostaje bez žena?
S obzirom na kritike upućene direktorima sajma od strane vlasti, te koje su aktualne još od 2012. godine, ispada da je doista tako.
Prije nekoliko dana sam (i opet) kroz nekolicinu fotografija s auto-salona u Detroitu pokušao podsjetiti koliko je uvijek poseban doživljaj uz lijep automobil vidjeti lijepu ženu.
I ne…ne gledam na takvu tradiciju nimalo seksistički ni na koji način, već smatram da se ta dva motiva uvijek nekako međusobno nadopunjavaju…i znam da nisam jedini koji tako razmišlja.
No ipak postoje oni koji ne dijele takav način razmišljanja sa mnom i ostatkom normalnog svijeta.
Naime, još se od 2012. godine vijeće staraca na čelu Kine itekako glasno buni protiv (citiram) „vulgarnog načina privlačenja pozornosti“ za koji su zaslužne ni manje ni više, nego hostese koje lijepo obučene i našminkane stoje i poziraju kraj automobila izloženih na auto-salonu u Shanghaiu.
Ajme majko…
Dotično vijeće staraca smatra da se uz taj (još jednom citiram, jer jednostavno ne mogu odoljeti) „vulgaran način privlačenja pozornosti“ umanjuju stvarne vrijednosti i „duh ovog sajma kao jedne manifestacije tehnološkog napretka i produkcije“.
Ajme majko…još jednom.
Dakle u prijevodu, ovogodišnji će salon automobila u Shanghaiu prema svemu sudeći ostati bez ljepotica koje uz pokoju „manifestaciju tehnološkog napretka i produkcije“ krase izlagačke prostore, što ne samo da je suludo, već i zatucano do beskraja.
Naime, ako jednadžba koja definira svaki salon automobila na svijetu glasi:
prostor + grijanje + rasvjeta + klopa / izlagački prostori + automobili + hostese x hrpa posjetitelja / novinari = globalna fascinacija
onda će Kinezi definitivno ostati zakinuti, jer bi jednadžba koja definira njihov salon automobila mogla izgledati ovako:
prostor + grijanje + rasvjeta + kineska klopa / izlagački prostori + kopije automobila – hostese x nekoliko posjetitelja / dva i pol novinara = promašena investicija
E sad…ne znam slažete li se sa mnom, no ako se samo malčice usmjerimo prema kineskoj auto-industriji, vrlo brzo ćemo uvidjeti da dotična nema ništa pametnog za ponuditi civiliziranom svijetu, već hrpu s**nja upakiranog u kopije nečega što su osmislili i proizveli europski, američki i japanski dizajneri i tehnolozi.
Samim time će na prostoru salona automobila u Shanghaiu ostati za pogledati…hm…što konkretno?
Hrpa kopiranih dizajna i automobila koji ni po čemu ni približno ne odgovaraju bilo kakvim standardima kojima već desetljećima robuju gore navedena tržišta na kojima se proizvode originali.

No to je tek jedan dio problema, dok se drugi svodi na trendove i zakonske regulative koje se bore protiv obespravljivanja vjerskih, socijalnih, spolnih i još raznih drugih skupina kakve na svijetu prema nekim klasifikacijama postoje.
Time je Kina hostese na sajmu automobila proglasila nemoralnim faktorima zbog kojih se kvari ukupan dojam i sama bit sajma, što je pak samo po sebi protivno svemu onome što slobodan svijet propagira već godinama.
Dapače, ne samo da je žene gledati kroz takvu prizmu krivo, već je tragično poput nedavnih zakonskih regulativa koje stižu iz Rusije.
Ne znam kako vi razmišljate, no s one ozbiljne strane, regulirati određene stvari na takav način za mene ispada sramotnim i nečovječnim, dok s one neozbiljne strane samom sebi postavljam pitanje „tko će normalan uopće doći uživati u kineskoj prehrani i kineskim automobilima, a da pri tom nema priliku niti baciti pogled prema nekoj kosookoj ljepotici?“
Mislim da se odgovor nameće sam po sebi, jer vjerujem da bi se masa ljudi (što podrazumijeva i posjetitelje i novinare) radije odlučila na masovno skakanje na glavu s trećeg kata, nego na trošenje nemile količine novaca da bi zauzvrat uživala u diktaturi, kineskoj hrani i loše repliciranim automobilima čije originale ionako mogu vidjeti u vlastitom gradu.
Jesam li možda kojim slučajem u krivu?