Rolls Royce ima plemenite ideje i minijaturni model SRH
Rekli bismo da je u pitanju koncept, ali… možda ipak maleni koncept? Dječji koncept? Kako god to zvali, Rolls Royce ima veliko srce. To je pravi naziv.
Za jedan brand za koji se veže pojam luksuza ovo sve zvuči pomalo sumnjivo, ali nisu u pitanju nikakve alternativne činjenice. I to je isto jedno Rolls Royce lice. Iako nama više ostane u pamćenju ono kad direktor prodaje za Njemačku potvrdi da su ovoj kompaniji najveća konkurencija helikopteri i jahte, a ne drugi automobili.
Jamačno ste već čuli za pojavu zanimanja zvanog klaundoktor ili crveni nos. Ili koji je već točan naziv. To su umjetnici iz udruga kojima je misija nanijeti osmijeh na lice bolesnog djeteta u bolnici. Nemaju veze s ovom temom, ali imaju određenih sličnosti pa nije čudno da su nam pali na pamet. Kao što već znamo, boravak u bolnici i odlazak na operaciju nikome nije baš mačji kašalj, a onim najmlađim pacijentima pogotovo. Kako bi se olakšala ionako stresna situacija kroz koju moraju proći pacijenti kirurškog odjela pedijatrije bolnice St. Richards iz Chichestera u Velikoj Britaniji, Rolls Royce je pokrenuo hvalevrijednu inicijativu.
Dogodilo se nešto predivno, ali nema ovaj put riječi o nekom novom modelu koji bi završio u garažama kolekcionara luksuznih prestiža na četiri kotača. Ne i ovaj put. Radnici ove automobilske kompanije odlučili su odvojiti dio svog slobodnog vremena pa napraviti mali model automobila koji bi donirali onom prije spomenutom odjelu britanske bolnice. Trebalo im je više od 400 radnih sati manualnog rada da bi izradili svoj dosad najmanji primjerak. No nesumnjivo, ništa manje ekskluzivan. Izrađeni automobil nosi ime SRH, a služi da se u njemu voze djeca na svom putu do kirurške sale.
Riječ je, dakle, o modelu koji će plemenito uveseljavati djecu u bolnici koja su u nezavidnoj situaciji. A to je sve nedaleko od sjedišta tvrtke (u West Sussexu). Rolls-Royce SRH, kako je nazvan, je jedan jednosjed na baterije. Da ne bi samo bio autić u pitanju, bolnica St. Richards je svoje pedijatrijske hodnike prigodno opremila prometnim i horizontalnom signalizacijom kako bi to zajedno s vožnjom barem malo smanjilo predoperativni stres.
SRH može postići brzinu od divljih 16 km/h, ali isto tako mu se može brzina i ograničiti na samo 5 km/h, sve ovisno o sposobnostima i starosti „vozača“. Upadljivi plavi model mini auta pokreće 24-voltna baterija. Dvoje djece je imalo priliku da ode “testirati” navedeni automobil. Odobrili su model, što se jasno vidi po velikim osmjesima s fotografija. Autić su imali priliku provozati i odobriti u vožnji kraj proizvodne linije u Goodwoodu.
Nesebična donacija (bilo je i sličnih primjera) je isto tako očarala osoblje bolnice te druge pacijente, a struka je rekla kako bi ovaj način prijevoza mogao usrećiti mališane kojima je pružena svojevrsna prilika da barem na trenutak nakratko smetnu s uma bolesti i probleme.