Prezbiopija u vožnji – problem koji ne možete izbjeći, a nije nužno opasan samo za vas!
Nakon 40. godine života, mnogi dobiju dojam da njihovo zdravlje kreće nizbrdo. Nekima je to realnost, dok neki u četrdesetima mogu biti u najboljoj formi života. No koliko god pazili, naše tijelo i naši mišići nakon određenog doba počet će slabjeti – ako zbog ničeg drugog, onda zbog puke istrošenosti. Isto će se dogoditi i našim očima i očnim mišićima – ta pojava se zove prezbiopija.
Što je točno prezbiopija?
Prezbiopija ili staračka dalekovidnost je poremećaj vida do kojeg dolazi u srednjoj životnoj dobi – oko 40. godine života. Ukratko, zbog cjeloživotnog korištenja mišića očiju koji pomiču elastičnu leću našeg oka, sama leća s godinama počne gubiti elastičnost.Istraživanja nam govore da trenutno u svijetu prezbiopiju ima nešto manje od dvije milijarde ljudi.
Ukoliko ste u srednjim godinama i jedan dan su vam slova iz nekog razloga mutna ili primijetite da knjigu držite na metar od sebe, a ruke su vam već prekratke, postoji velika šansa da imate prezbiopiju. Dok je prezbiopija u navedenim situacijama samo iritantna, u određenim situacijama može biti opasna za vas i za druge oko vas – u vožnji. Iako je teško prihvatiti činjenicu da starimo i da se stvari mijenjaju, takvo ponašanje može biti veoma opasno.
Utjecaj prezbiopije u vožnji
Prezbiopija je zapravo dalekovidnost, što znači da ljudi s prezbiopijom ne vide dobro na blizinu. U obavljanju svakodnevnih aktivnosti, poput vožnje u kojoj otprilike 90% informacija dobivamo vidom, prezbiopija bez naočala ili leća predstavlja velik problem.
Zakoni su takvi da se prezbiopija kod vozača ne kontrolira, to jest na vozačima je da sami obraćaju pažnju na zdravlje očiju. Ako vozač odbija prihvatiti svoj problem s vidom, nitko mu neće zabraniti da sjedne za volan. To je odgovornost koju svi vozači samostalno snose.
No, HAK-ova istraživanja pokazuju da mnogo vozača ne snosi tu odgovornost, pošto po istraživanjima iz 2013. čak 15% vozača osim pregleda za vozačku dozvolu nikad nisu bili na pregledu vida. Dalekovidnost se možda na prvu ne čini kao veliki problem u vožnji, no na cesti svaki je trenutak važan – vozačima s prezbiopijom treba nekoliko sekundi više da naprave određenu radnju unutar vozila; poput mijenjanja radio stanice ili praćenje brzine na komandnoj ploči vozila.
Nakon četrdesete, svi doktori preporučaju kontrole vida na godišnjoj bazi. Možda ni sami nećete primijetiti promjene u vidu, no doktori svakako hoće.
Kako se riješiti prezbiopije
O modernim metodama liječenja prezbiopije razgovarali smo s dr. Mirnom Belovari iz očne poliklinike Optical Express:
Među te metode spada lasersko skidanje dioptrije i refraktivna zamjena leće (RLE – Refractive lens exchange). Prednost refraktivne zamjene leće je trajnost zahvata tj. stabilnost dioptrije tijekom života što omogućuje trajno bolju kvalitetu života.
Kako zamjena leće može pomoći kod staračke dioptrije?
Refraktivna zamjena leće (Refractive lens exchange – RLE) je očni zahvat kojim se prirodna očna leća zamjenjuje umjetnom lećom (intraokularna leća ili IOL) s određenom dioptrijom što omogućuje čist vid. RLE je identičan zahvat kao i zahvat za uklanjanje sive mrene ili katarakte (siva mrena je trajno zamućenje očne leće), s tom razlikom da RLE primarno ispravlja refrakcijsku pogrešku oka, odnosno dioptrije.
Je li zamjena leće opasna i može li biti kakvih nuspojava?
Ultrazvučna operacija mrene/zamjene leće (fakoemulzifikacija) jedan je od najčešćih i najuspješnijih zahvata u medicini općenito. Tom se metodom specijalna, vrlo tanka ultrazvučna sonda uvodi u oko kroz mikroskopski rez od samo 2.2 ili 2.75 mm.
Zbog upotrebe preciznih instrumenata kirurški rez na oku je hermetički zatvoren i ne zahtijeva šivanje. Značaj malog reza ogleda se u konstantnoj kontroli očnog tlaka tijekom zahvata što utječe na ishod operacije i brzinu oporavka pacijenta. Ultrazvučnim valovima omekša se i razgrađuje prirodna zamućena leća te se potom usisava kroz sondu.
Na njeno mjesto se postavlja Symfony intraokularna leća (IOL) pažljivo određene dioptrije koja pacijentu omogućuje trenutno jasan vid. Najčešća nuspojava zahvata je prolazna suhoća oka uzrokovana konzervansima iz antibiotskih i protuupalnih kapi. Vrlo rijetko blještanja i haloi oko izvora svjetla mogu biti prisutni neko vrijeme nakon zahvata.
Koliko treba za oporavak vida nakon zamjene leće?
Većina operiranih vidi poboljšanje već sljedeći dan na prvoj kontroli, a za optimalnu rehabilitaciju vida i privikavanje na novu leću treba pričekati otprilike 7 dana.
Je li to doživotno?
Zahvat je trajan i vid se nakon perioda od 3 mjeseca u potpunosti stabilizira.
Koje su pripreme za zahvat, odnosno, treba li osoba neko vrijeme biti bez naočala ili leća?
Za operaciju zamjene leće je potrebno donijeti dozvolu obiteljskog liječnika za operaciju u lokalnoj anesteziji s nalazom krvne slike i EKG-a. Mekane leće preporučeno je ne nositi 2-3 dana prije pregleda i biometrije leće, a polutvrde RGP leće najmanje 20 dana prije pregleda zbog što boljeg mjerenja i izračuna leće.
Trenutno u očnoj poliklinici Optical Express možete, sve do kraja veljače, iskoristiti popust na ugradnju očne leće. Ljubazno osoblje odgovorit će na sva vaša pitanja, a možete im se obratiti na 01 5625 450 ili na info@opticalexpress.hr