15 činjenica koje niste znali o Ford Mustangu
Više od pedeset kontinuiranih godina na tržištu osigurale su američkom pony automobilu prepoznatljivost u svim krajevima svijeta, iako se službeno na globalnoj razini počeo prodavati tek od najnovije generacije. Simbol je to američke auto-industrije u njezinom najsjajnijem izdanju, a premda iza imena Mustang nikada neće stajati najnovija tehnologija, kada je riječ o stilu, zvuku i cool faktoru s kojim dolazi, gotovo mu je nemoguće pronaći konkurenta. Uostalom, titula najprodavanijeg sportskog kupea na cijelom svijetu 2015. godine govori dovoljno.
1. Iako se njegova osnovna konfiguracija, koja podrazumijeva motor sprijeda i pogon straga, nikada nije mijenjala, Ford Mustang je u dva navrata predstavljen kao model sa središnje smještenim motorom, doduše oba puta samo u konceptnoj verziji – Mustang 1 iz 1962. godine i Mach 2 iz 1967. godine.
2. Prototip Mach 1 imao je ugrađeno vozačevo sjedalo koje se moglo zakretati, no kao i niz drugih elemenata ta ideja nije zaživjela u proizvodnom modelu.
3. Dan prije službenog otkrivanja u New Yorku, 16. travnja 1964. godine Ford je krenuo s prilično agresivnom marketinškom kampanjom. Tri velike TV mreže prikazivale su reklamu za Mustang i prije samog otkrivanja vidjelo ga je više od 29 milijuna ljudi. Sljedeći dan reklama je bila u više od 2600 novinskih izdanja.
4. U Fordu su očekivali 100 000 prodanih primjeraka u prvoj godini, no stvaran je broj narudžbi nadmašio sva očekivanja – preko 400 000.
5. Jedna od priča vezana uz Ford Mustang s proizvodnim brojem 001, koji nije bio namijenjen prodaji, kaže da je greškom ipak prodan kanadskom pilotu Stanleyju Tuckeru. U ožujku 1966. godine Ford je ispravio pogrešku tako što je kapetanu u zamjenu dao milijunti primjerak Mustanga.
6. Tek je 2015. godina značila konačan početak korištenja neovisnog stražnjeg ovjesa u Mustangovoj paleti, no Ford je još 1963. godine eksperimentirao s tri prototipa kako bi testirao tehnologiju.
7. Najvrjedniji Ford Mustang ikada prodan na aukciji je Shelby GT500 Super Snake iz 1967. godine, koji je postigao cijenu od 1,3 milijuna američkih dolara.
8. Tijekom posljednjih 50 godina Ford je izradio barem tri shooting brake (kombinacija kupea i karavana) verzije Mustanga, od čega je jedan bio funkcionalan prototip, a ostali su bili glineni modeli u pravoj veličini.
9. 1964. godine izrađen je i limuzinski Mustang s četverim vratima, koji je bio zamišljen kao zamjena za Falcon, međutim sve je ostalo samo na ideji.
10. Ford Mustang ima preko 8 milijuna pratitelja na Facebooku, više od bilo kojeg drugog automobila.
11. Krajem 1980-ih Ford je odlučio pretvoriti Mustang u automobil baziran na Mazdi MX-6 koji bi dolazio s prednjim pogonom, međutim kupci su na vrijeme progovorili odlučno zahtijevajući stražnji pogon. Ford je u konačnici poslušao, dok je razvojni model s vremenom postao Probe.
12. Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Bill Clinton vlasnik je svijetloplavog Mustanga s bijelim interijerom iz 1967. godine, a povodom ulaska u Bijelu kuću 1993. godine izjavio je da mu je to bila najteža stvar za napustiti.
13. Prije nego što je donesena konačna odluka o upotrebi imena Mustang, pomno su bili razmatrani neki drugi prijedlozi poput Cougar, Panther i Torino. Malo je nedostajalo da Cougar odnese pobjedu, a već su bili izrađeni i razni amblemi s tim nazivom.
14. 1965. godine jedan je Mustang pažljivo rastavljen na četiri dijela i potom putničkim dizalom podignut na 86. kat njujorškog Empire State Buildinga, gdje je ponovno bio sastavljen i izložen. Prošle je godine Ford povodom 50. rođendana Mustanga ponovio taj pothvat, ovoga puta s najnovijim modelom.
15. M81 Mustang naziv je projekta koji je nastao suradnjom Forda i McLarena tijekom 1980-ih godina. Osmišljen je kao ograničena, ručno izrađena serija od 250 primjeraka, no projekt je na kraju obustavljen s 11. sastavljenim primjerkom.