VIDEO: pogledajte kako Ford zamišlja gradove budućnosti
Ford ne samo da već dugo priča o svom iščekivanom autonomnom vozilu, nego i poduzima neke malo ozbiljnije interdisciplinarne korake kako bi nam lakše doveo svoju viziju „gradova sutrašnjice“.
Čelnik kompanije i potomak Henryja Forda, Bill Ford, nikad nije bio baš stidljiv u svojim razmišljanjima o dobrobiti održivog razvoja i ekološke osviještenosti. Ne samo generalno, nego i „lokalno“, u okružju svoje kompanije. Ni Ford kao prestižno automobilsko ime ne želi propustiti utrku s modernim tehnologijama pod rukom, a kako ne može (i ne treba) sam proizvesti ni pola toga što će jednog dana postati stvarnost – jednostavno se želi integrirati u cijelu tu priču svojim skromnim doprinosima. Prema mogućnostima. A i volji, koja je, vidjet ćete, velika.
Dugo najavljivano Ford autonomno vozilo treba ugledati svjetlo dana 2021. godine, a pritom neće imati dobri stari volan i papučice. Ford očito ne želi stvari raditi na pola pa se odmah rješava tog upravljačkog dvojca kao da su već atavizmi. A vjerojatno će to sve skorije postajati stvar zaborava i kod drugih sličnih vozila, samo – s vremenom, ne baš odmah. Taj pristup postupnog prijelaza možda i jest bolji i privlačniji većem broju ljudi, jer čak i oni koji jesu ozareni na spomen samovozećeg prijevoza svejedno ne žele osjećati potpuni gubitak kontrole i prepuštanje nečemu.. pa.. neživom.
Što bi stari Henry rekao na ovaj video?
Ipak, ovo što Ford polako radi je puno veće od običnog samovozećeg auta kojeg sad gotovo svi počinju pripremati. Fordov City Solutions tim udružuje snage s vodstvima nekoliko svjetskih gradova i organizacijom Bloomberg Philanthropies kako bi se smislila najbolja viziju samoodrživih eko urbanih sredina. I sve to da bi se primarno riješio problem nevjerojatnih gužvi, neproporcionalno razvijenih sredina, zagađenosti zraka, uštede prostora i vremena te pomoći u transportu onima koji nisu u mogućnosti sjesti za volan (bilo da su hendikepirani, prestari, intoksicirani ili jednostavno presiromašni za troškove održavanja osobnog automobila).
U cijeloj toj viziji će povezana vozila imati veliku važnost, baš kao i dijeljenje vožnje. Optimističan je to prikaz odvijanja života u prometu u kojem svi stignu sve i stvari se prilagođavaju drugim stvarima u samom hodu. I nijedan senzor ne biva pokvaren. Ceste koje se same rekonfiguriraju, protok točno po potrebi trenutka i sve ostalo što predstavlja zadatak rješavanju prometnih izazova u urbanim sredinama. Vizija im je, kako kažu, cijeli život učiniti jednostavnijim, zdravijim i sigurnijim putem prometa.
Prvi od spomenutih gradova s kojima se surađuje je bio San Francisco i to još u rujnu prošle godine tako da nije sve ostalo na metafizičkim opisima idile budućnosti, nego se nešto konkretno i napravilo. Ostali gradovi će vjerojatno s vremenom postajati poznati kako se bude krenulo sa sastancima i testiranjima. Jedno je ipak sigurno – taj idilični grad sutrašnjice neće doći tako brzo, jer pogledajmo istini u oči – puno nas posla čeka do te točke razvoja.
Za sve ostalo tu je uvijek repriziranje Demolition Mana za malo mračniju verziju slične budućnosti. A video „grada sutrašnjice“ slijedi ispod: