VIDEO: Na što vozači Formule 1 najviše usmjeravaju pažnju u vožnji
Svi smo možda i previše puta čuli tezu da su današnji vozači bolida Formule 1 obični „mlakonje“ u usporedbi s onima koji su isti posao obavljali prije nekoliko desetaka godina, koristeći snagu i vještine koje je nekoliko desetljeća napretka u tehnologiji učinilo nepotrebnim. Mislim da je to suludi način za gledanje na stvari, jer iako je elektronika olakšala neke elemente vožnje, velike brzine kojima se današnji bolidi kreću kao i jake G-sile koje djeluju na vozača od njih itekako zahtijevaju dobru fizičku spremu. Ali ne samo to.
Siguran sam da nas pri praćenju najbržeg cirkusa na svijetu na televizijskim ekranima sve ponekad uhvati onaj osjećaj frustracije zbog kojeg se pretvaramo u najpametnije trenere koji bi vozača doveli na pobjedničko postolje, samo da nas on ima priliku čuti. Realnost je dakako daleko drugačija jednom kada kauč zamijenite sjedalom bolida i spustite vizir, a svjetlo na startnom semaforu poprimi zelenu boju. Koliko u trenucima koji slijede morate imati izbrušena osjetila, a ovdje govorimo prvenstveno o osjetilu vida, pokazat će sljedeći eksperiment.
Pomoću tehnologije koja omogućava praćenje kretanja očiju rekreirane su točke fokusa vozača pa iz njegove perspektive možemo vidjeti na što mu je u svakom datom trenutku usmjerena pažnja, ali i koliko uglađena i brza mora biti veza između njegovog oka, mozga koji naravno obrađuje dobivene informacije, a potom i ekstremiteta koji u konačnici konkretno usmjeravaju bolid. Za provedeni eksperiment volontirao je Nico Hulkenberg, vozač Sahara Force India F1 tima i jedna trećina pobjedničke ekipe prošlogodišnje utrke 24 sata Le Mansa, te je na njegovom primjeru pokazana potrebna brzina reakcije na podražaje, brzina obrađivanja informacija i brzina prilagodbe situaciji koja se mijenja iz trenutka u trenutak. Pokazano je da je njemu kao prosječnom vozaču Formule 1 potrebno puno manje vremena nego većini „običnih“ ljudi da reagira na primjerice promjenu svjetla na semaforu ili da definira objekt i promotri situaciju iza sebe pri vrlo kratkom pogledu na retrovizor. Pri takvim brzinama doslovno nema vremena za išta drugo nego „bacanje“ pogleda, a na pitanje gdje ga najviše „bacaju“ tijekom vožnje odgovorit će priložena snimka.