VIDEO: Kaciga i njezina kratka (stogodišnja) evolucija!
Kaciga glavu čuva, to nije neka novost. Od slabašnih početaka koji su štitili samo od prljavštine i kukaca do danas – univerzum kacige je evoluirao značajno. A to utrkivanju kao opasnom sportu puno znači.
Kad se uzme u obzir opasnost utrkivanja u svijetu sporta, ne čudi opsjednutost povećavanja sigurnosti u vidu poboljšavanja zaštitnih kaciga. Donut Media je na svom Youtube kanalu zato prikazala simpatičan presjek kaciga kroz povijest uz kratka objašnjenja. Sve od skromnih početaka dok je još 20. stoljeće bilo tek načeto pa do danas.
U tridesetim godinama prošlog stoljeća su krenula poboljšanja, no iz današnje perspektive ne znači puno staviti kožu kao glavni materijal s potpuno otkrivenim licem, zar ne? Ipak, ako se stavimo u tadašnje cipele, to mora da je izgledalo jako pametno. Kakav li je tek SF bio kad su u DuPontu izumili nomex materijal, otporan na vatru? To su bile šezdesete.
Sedamdesete su donijele vizir, zatim su nas upoznale s maskom koja je prekrivala gotovo cijelo lice, da bi zatim dobila dodatak koji je išao na vrat kao zaštita od vatre i prljavštine. Taj isti vrat, kao i glava, je bio štićen u osamdesetima pretečom današnjeg HANS-a. Poslije trenda ručno slikanih kaciga kraj osamdesetih kao desetljeća je obilježilo uvođenje komunikacijskog sustava te ventila za slušanje kako bi se izbjegao turbo lag. Time su ujedno započele devedesete koje su uglavnom bile fokusirane na poboljšanje aerodinamičkih svojstava i smanjenja otpora zraka.
Desetljeće poslije toga se posvetilo uvođenju sofisticiranih laganih materijala. Viziri imaju prozirne plastične folije koje skupljaju prljavštinu i bube pa se lagano skidaju (no danas se ne smiju nakon skidanja bacati baš bilo kamo). HANS (head and neck support) sustav je nezaobilazan sigurnosni dodatak od karbonskih vlakana. Također, svjež zrak ulazi cjevčicama u kacigu. Pogledajmo konačno, cijeli video i pokušajmo se ne obazirati što je napravljen prebrzo i kaotično, jer nemamo neki drugi pri ruci.
Osnovni oblik, dakle, nije mijenjan, ali dodataka i usavršavanja ima mnogo. Kaciga je evolucijom gubila na težini, jer se i inače sama težina povećavala prolaskom kroz zavoje, ubrzavanjem ili kočenjem. Tako bi se tipična F1 kaciga iz osamdesetih sa svoja 2 i pol kilograma usred djelovanja G-sile pod spomenutim ekstremnijim uvjetima povećala za čak 5 kg. To nikako nije bila dobra stvar kad bi došlo do ozljeda.
Zato su danas kacige teške (ili lagane) prosječno 1,2 kg i istodobno čvrste i fleksibilne. Puno ugodnije, ali i izdržljivije nego prije. Tako lagana kaciga je puno manje opterećenje za vratne mišiće. Također, unutar nje je puno tiše. Kako napraviti uspješnu kacigu? Uz sve procese izrade s dvoznamenkastim brojem komponenti, kaciga poslije mora proći i neljudska testiranja raznih simulacija udara poput penetracija, opterećenja težinom te gađanjem i izlaganjem plamenu.
Kako Kimi Raikkonen ide po svoju masku i kako ta maska uopće nastaje pogledajmo u sljedećem zanimljivom videu:
U pitanju je, dakle, jedan sofisticiran i pomno napravljen sustav u kojem se ništa ne prepušta slučaju. Vidjevši koliko je skupa i komplicirana samo jedna kaciga nitko se ne čudi što je Formula 1 najskuplji sport i zašto sve frca imenima sponzora. Svejedno, usprkos svim zaštitama vrhunske tehnologije te materijalima od spojeva koje je teško i za izgovoriti, nesretni slučajevi povreda i smrti se i dalje događaju. Možda zato postoje ovi današnji prijepori oko pokušaja uvođenja kupole kojom bi se zatvorio kokpit, a što nije naišlo na oduševljenost. No, to je već neka druga tema. Oprostimo se od ovog vremeplova uz jedan moderni primjerak.