Top 10 prošlogodišnjih mutantskih vozila – Burning Man
Tepaju mu da je najluđi festival na svijetu, a ono što Burning Man čini posebnim (osim pustinje, posebnih načela na kojima se zasniva i više desetaka tisuća posjetitelja) su sigurno i art auti ili „mutantska vozila“ koja iz godine u godinu oduševljavaju svojom otkačenom pojavom!
Za one koji ne znaju, festival je presiromašna riječ za opis tog neobičnog sedmodnevnog događanja usred Black Rock pustinje u Nevadi. Ovaj tridesetogodišnjak od eventa je inicijalno nastao u San Franciscu, no ranih devedesetih je premješten na sadašnje kultno mjesto. Kad sve završi, taj dio pustinje izgleda kao da se tamo ništa nije dogodilo. Ideja je da se u okružju tolerancije i ljubavi slave stvari poput osobnog izražavanja, darivanja ili zajedništva i da se na kraju primijeni načelo neostavljanja tragova pa se sve vraća u pustinjsku normalu.
Potrebno je vidjeti svega nekoliko tipičnih Burning Man fotki da se dobije dojam da Mad Max ne mora biti samo fikcija. Zaista, u vrijeme održavanja tzv. Black Rock City postaje jedan sasvim drugi svijet u kojem uživate u nesputanosti raspoloženja, neprestanoj glazbi, neobičnim odjevnim kombinacijama posjetitelja, još neobičnijim načinima prijevoza te umjetničkim instalacijama koje oduzimaju dah.
Ime festivala je dobiveno zbog ritualnog paljenja figure od drveta. Očevidci kažu da se partija neprestano, da se razmjenjuju stvari i da vlada neprekidno neko dobro raspoloženje. Tvrdi se da nije stvar samo u iživljavanju paljevinama, nego u zajedništvu, nesebičnom pomaganju i stvaranju prijateljstava. Ne zna se izgleda li sve ljepše danju ili noću. Instalacije su mahom gigantske, a noću gotovo sve svijetli i/ili „bljuje vatru“. Zlobnici kažu da se zbog ogromne popularnosti počinje dobivati dojam da sve postaje pomodarski događaj, jer je nemoguće ne naletjeti na nekoga slavnoga ili ne osjetiti da se neluksuznost kao primat gubi kad koji hollywoodski, silicijski ili nasljednički superstar stigne privatnim avionom. Kako god bilo, ne bismo se bunili da moramo pretrpjeti činjenicu da je koji kilometar od nas pokoji Musk ili Zuckerberg u nekome od kampova da bismo bili dio tog pravog Disneylanda za odrasle.
Cijela ideja je da se gube granice brandova i da vlada robna razmjena. Sve od sadržaja je besplatno, jer je već dovoljno što posjetitelji plate ulaznicu koja je otprilike visine hrvatskog minimalca (i koja vam odleprša već 30 minuta nakon puštanja u prodaju). Da se ne bi mislilo da vlada svojevrsna anarhija, Black Rock City ima u to vrijeme sve što ima svaki drugi grad, poput pošte, hitne ili policije. Ono što je posebno jest to što, za razliku od drugih festivala, tamo nema glavne pozornice s unaprijed isplaniranim programom, nego se program stvara kako to posjetitelji žele. Organizatori pružaju osnovnu infrastrukturu, a na korisnicima je hoće li i u koje vrijeme plesati ispred stagea s DJ-em, pohađati tečaj joge ili meditacije, body paintinga, tattoo radionice ili gledati nekog sasvim desetog izvođača ili pak, pohoditi neku sasvim desetu radionicu. U tematskim kampovima ili ne. Moguće je i vjenčati se u Elvisovoj kapelici.
Osim neoterećenosti i pozitivne energije koja se širi kao kuga, ono nama najzanimljivije jesu svakako mutantska vozila (mutant vehicles). Filozofija je ispočetka išla u smjeru da usred ničega nikne veseli grad kojim se prevozi biciklima ili pogonom vlastitih nogu, međutim, na dijelu pustinje kojeg burneri nazivaju “playa” je dopušteno dovesti i koristiti se motoriziranim vozilima. Nije to samo tako nonšalantno, već se cijeloj stvari posvećuje ogroman oprez i pažnja.
“Department of Mutant Vehicles” je posebno osnovan kako bi odobravao prijavljena art vozila, koja su nazvali mutantska, jer svojim izgledom više ne podsjećaju na ono od čega su nastali. Da biste dospjeli tamo sa svojim vozilom te pokazivali se i vozili mega sporo (da, samo spora vožnja je dopuštena) morate proći rigorozna pravila vezana za sigurnost. A kako pomama za art autima sve više raste (prošle godine ih je bilo tisuću) organizatori su prisiljeni biti jako selektivni u odabiru kreativnih modificiranih vozila. Osim dozvole za (sporu) vožnju playom, postoji i dozvola za vožnju običnim ulicama, vožnju noću, vožnju danju i dozvola za vozila koja su ujedno i kamperi. Moguće je dobiti više dozvola, dakako.
Jedinstvena je to prilika za kreativne pojedince da se razmašu svojom maštom i stvore sigurno i ne pretjerano glasno unikatno vozilo kojim će plijeniti pozornost ili samo uživati u jednostavnijem kretanju koje će im olakšati boravak. Neka od vozila tijekom godina su postala već slavna. Mogu se pronaći njihove fan stranice na internetu, jer to nije jedini festival koji pohode. Neka druga vozila se, pak, jednostavno poslije spale. Dakako, spaljivanje je na posebno odobrenim platformama. Svi oni kojima je ovaj jedinstveni događaj još uvijek jedna od neprežaljenih stvari s „bucket liste“ ne trebaju očajavati, nego se možda okrenuti nekim od regionalnih inačica. Što po sjevernoameričkom kontinentu, što po nekom drugom. Ona nama najbliža je Nowhere u Španjolskoj, a službena inačica najavljena u Nizozemskoj (u skromnijoj, trodnevnoj varijanti) je za narednu godinu već potpuno rasprodana. Dakle, više sreće drugi put!
Krenimo konačno s ludim primjercima vozila zbog kojih je preambiciozan pothvat izabrati presjek onih ponajboljih generalno pa ćemo se samo osvrnuti na prošlu godinu. Ima još mnogo drugih koji nisu stali: patkice, zmajevi, pasanci, zubala, telefoni, čajnici, trojanski konji i ostala čudesa. Uživajte!
10. Maria del camino
09. Icarus Rising
08. Airplane
07. The Golden Mean
06. Beamer Steamer
05. Abraxas
04. Rhino Redemption
03. Fusion
02. Scorpion
01. Jedan i jedini – El pulpo mecanico
I vi biste rado bili jedan od tih 70 tisuća sretnika? Sve znamo. Da uživanje u ovom dašku nekog sasvim drugog svijeta bude potpunije, prepustite se narednom videu koji lijepo sažima sve pomalo.