CANtact je uređaj za “tweakanje” automobilskog softwarea dostupan svakom
Kada kažemo dostupan svakom, onda mislimo prije svega na cijenu – 60 dolara za CANtact je gotovo ništa usporedbi s uređajima koji se koriste u industriji
U današnje vrijeme sa svim mogućim digitalnim ulazima i izlazima te elektroničkoj podređenosti automobili su postali ranjivi na hackerske napade. Već danas prosječan automobil je, barem teoretski, moguće hakirati tako da treća strana preuzme sve ili barem gotovo sve upravljačke funkcije. Iako zvuči hollywoodski, ne možemo reći da se nije događalo: na prošlom CyberAuto Challengeu, događaju koji je okupio mlade (srednjoškolce i studente) entuzijaste, neimenovani 14-godišnjak je uz pomoć pametnog telefona i elektroničkih komponenti vrijednih stotinjak kuna “upao” u automobil i preuzeo neke od funkcije automobila.
Iako riječ “hack” (koja nažalost u hrvatskom nema adekvatan prijevod) uglavnom ima negativnu konotaciju, u svijetu računalnih entuzijasta, a zahvaljujući njima i šire, danas ima i jednu drugu notu. Radi se naime o terminu koji na neki način označava poboljšanje uz minimalni napor, takoreći sa “šalabahterom”. Upravo na liniji tog razmišljanja Eric Evenchick je razvio uređaj koji se ove CANtact i koji može komunicirati između računala i CAN busa (automobilske mreže) tako da se jednostavno spaja na OBD2 port koji se (uglavnom) nalazi ispod upravljačke konzole.
Evenchick kaže da uređaj nije razvio za “loša hakiranja”, nego kao mogućnost da korisnici imaju bolji uvid u software koji upravlja njihovim automobilom i da ga mogu testirati na ranjivosti.
Uz uređaj koji košta oko 400 kuna dolazi i software koje je open-source i podržan za gotovo sve platforme (Windows, Mac i Linux). Kada ga spoji, korisnik ima mogućnost dijagnostike sustava osvjetljenja, radija, al i i sustava za kočenje kao i izmjene softvera iako postoji realna mogućnost da će te time poništiti jamstvo. Zanimljivo je i to da kako je uređaj napravljen po načelima open-source filozofije: ako imate znanja, iskustva i dobru lemilicu možete i sami izraditi uređaj – na stranici je dostupna shema.
“Došao sam do zaključka da izvan automobilske industrije ne postoji dobar alat za “igranje” s ovakvim stvarima, a i postojeći su nevjerojatno skupi. Želio sam izraditi jednostavan alat sa softverom da bih pokazao da to nije nešto nevjerojatno komplicirano” – izjavio je Evenchick.