Kako ostati budan tijekom vožnje?
Svi smo, i to ne jednom umorni vozili i pokušali na različite načine ostati budni. Uz neke „normalne“ savjete, donosimo vam i nekoliko glupih savjeta koje smo nakupili s raznih strana…
Statistika je neumoljiva – 1550 smrti godišnje, 71 tisuća ozljeda i 12.5 milijardi američkih dolara štete – brojke su koje se odnose na nesreće koje su uzrokovali umorni vozači.
Najjednostavnije rješenje je – nemojte voziti dok ste umorni, a opet neumoljiva statistika kaže da je barem nas trećina vozača zaspala tijekom vožnje (ja znam da ja jesam) i to barem na sekundu ili dvije (što se inače zove “mikro-san”). No, što činiti ako trebate voziti a niste dovoljno naspavani?
Postoje visoko-tehnološka rješenja. Ne, ne radi se o žicama spojenim na osjetljive dijelove tijela koje su zadužene za održavanje tijela budnim, radi se o ipak nešto suptilnoj tehnologiji. Mercedes ima sustav koji se zove Attention Assist. Sustav na početku putovanja pravi profil vožnje prateći upravljanje, kočenje, ubrzavanje i onda gleda odstupanja od tog profila kasnije tijekom vožnje. Ako je primijećena devijacija, blinkat će vam led lampica sa simbolom šalice kave koja će vas obavijestiti da je vrijeme za odmor. Osobno, nikad nisam imao problema s „detekcijom“ umora, nego s borbom protiv umora. Umorni vozači postaju razdražljivi tijekom vožnje, tako da signalizacija automobila da je vrijeme za odmor je baš ono što nam treba.
Postoje i neka tehnološka rješenja koja nisu na visokoj razini, poput npr. uređaja koji se stavi u uho i detektira kada vam klone glava, a vjerujte, kad vam klone glava, već je kasno.
Sljedeći „trik“ u koji se kunu stari kamiondžije je toliko besmislen da se mora spomenuti. Naime, tijekom vožnje treba držati nešto vrijedno u lijevoj ruci – pametni telefon, novčanik, iskaznicu stranke na vlasti – a ruku staviti van kroz prozor! Kažu da ćete se koncentrirati na čvrsto držanje te stvari što će spriječiti tijelo da odluta na pašnjake snova. Plus svježi zrak i buka iz prometa bi vas dodatno trebala stimulirati da ostanete budni. Mislim da uopće ne treba obrazlagati koliko je ovaj savjet besmislen.
Dobar savjet je konzumacija pića s visokim udjelom kofeina. Kavu treba izbjegavati zato što se nikada točno ne može znati udio kofeina u njoj, dok u raznim visoko-energetskim pićima je to poprilično jasno određeno. Ako ispijete najveće pakiranje u vrlo kratkom roku bi vam moglo kupiti nekoliko minuta sigurne vožnje, nažalost ne previše.
Jedan od trikova koji vam može kupiti nešto vremena je da jednostavno stanete i prošetate oko automobila nekoliko minuta. Svježi zrak će vas osvježiti, a krv obogaćena svježim kisikom će vam brže prokolati tijelom. Ako se malo istrčite, srce će vam brže zakucati i dobiti ćete još koju minutu.
Možda najbolji savjet od „brzih“ rješenja je tzv. „power-nap“. Stanite na sigurnoj lokaciji, parkiralištu, ugasite motor, zaključajte vozilo i odspavajte 15-20 minuta. Nakon malog spavanca nećete moći voziti cijelu noć, ali će vam kupiti nešto vremena do hotela ili krajnje destinacije.