Mazda ima poseban komadić opreme
Wow! Za samo 500 eura vlasnicima Mazdinih modela na raspolaganju stoji aplikacija za pametni telefon.
Ne, ne šalim se. Nakon malog milijuna kretenizama koje auto-industrija danas nudi, što prvenstveno podrazumijeva raznorazne autonomne i sigurnosne sustave poput BMW-ovog sustava daljinskog parkiranja i Nissanove narančaste šalice za kavu koja vozače upozorava da su umorni.
Zatim su tu i raznorazne ideje zbog kojih bi vlasnici pojedinih modela automobila mogli uštedjeti novac vozeći se – pri čemu automatizmom podrazumijevam sasvim bespotrebnu i (najčešće) mizernu egzistenciju automobila na struju, a tu je i oveća količina apsolutnih nebuloza koje su u sklopu najnovijih trendova krase popise dodatne opreme modela pojedinih proizvođača.
Uglavnom, auto-industrija je u današnje vrijeme postala nepresušnim izvorom inspiracije za cinike poput mene.
Tijekom posljednjih mjeseci je sve više proizvođača automobila na tržištu orijentirano prema kombiniranju mogućnosti automobila s onima koje nude pametni telefoni njihovih vlasnika. Donedavno je cijela ta priča bila smještena u domenu navigacijskih sustava i audio-uređaja, kroz čiju su kompatibilnost s pametnim telefonima pojedini infotainment sustavi u automobilima čak i imali smisla.
No danas je sve to zajedno otišlo na nekoliko potencija viška, pa je putem mobilnih telefona moguće paliti i gasiti automobile, kontrolirati klima-uređaje, parkirati i isparkiravati automobile, te hodati uz njih ukoliko se npr. nađete na nekom za***anom terenu za volanom Range Rovera.
Uglavnom, izgleda da je fuzija pametnih telefona i automobila u današnje vrijeme sve aktualnija, pa stoga ne čudi kako se i Mazda priključila tom trendu.
Naime, ako ste ponosni vlasnik Mazde CX-5 ili „šestice“ zasigurno će vas razveseliti da za vaš pametni telefon postoji aplikacija nazvana „Mazda Mobile Start“, odnosno „MMS“.
Dotična aplikacija služi za pokretanje vlastitog automobila neovisno o tome jeste li za volanom ili ne, tj. bilo da se nalazili u krevetu ili u kupaonici ili pak na nekom poslovnom sastanku s kojeg u najkraćem mogućem roku želite pobjeći. No to nikako nije sve.
Dotična aplikacija ima mogućnost daljinskog namještanja željene temperature u automobilu, kako ni u kojem slučaju npr. ne bi smrznuli dupe na hladnom kožnom sjedalu, a tu je i GPS-lokator s kojim u slučaju krađe vaše Mazde možete točno znati gdje se ona nalazi.
Vlasnicima Mazde i ove aplikacije na raspolaganju stoji i daljinsko otključavanje i(li) zaključavanje vrata, a tu je i tzv. „Panic Alarm“ za koji pretpostavljam da ni sami tvorci nisu baš pretjerano sigurni čemu ta opcija služi. Možda bi bili pametniji da oko funkcioniranja te opcije priupitamo Jodie Foster, no kako ne želimo ženu bez veze gnjaviti mailovima, možda je ipak bolje reći da nemamo pojma.
Uglavnom, sve je to divno i krasno. Lijepo je vidjeti da je tvornica iz Hiroshime samo nekoliko desetljeća nakon totalne devastacije na tržište automobila u stanju ponuditi nešto ovako korisno i super. No prije nego se poveselite zbog toga, treba navesti i cijenu cijele priče, koja (onako usput rečeno) nije mala.
Naime, Mazda Mobile Start aplikacija za vaš pametni telefon košta 500 eura, s time da je svake godine obavezno obnoviti „pretplatu“ s još 65 eura, što pak ovu aplikaciju čini jednom od najskupljih na tržištu. Naravno, uz takvu plaćenu cifru vlasnici neće morati gledati reklame za neke jadne igrice s Goblinima i ratovima izmišljenih kraljevstva, no kada se sve zajedno zbroji i oduzme, cijena se ipak čini pomalo previsokom za nešto što većina današnjih proizvođača automobila nudi besplatno.
Bilo kako bilo, u Mazdi su ponosni na ovu aplikaciju, jer (kako kažu) ista predstavlja „još jedan veliki iskorak prema udobnosti i funkcionalnosti koju će vlasnicima Mazdinih modela uvelike olakšati korištenje svojih automobila“.
Bila to floskula ili ne, mora se priznati pozitivan stav ljudi koji su ovu aplikaciju proizveli, a mora se priznati i da je time Mazda još uvjerljivije počela iskorištavati sve ono što je današnja tehnologija u stanju ponuditi.
Pitanje je zapravo samo „pobogu zašto?!?“.