Lamborghini Huracan ima novu oznaku
…a oznaka u prenesenom značenju označava Huracan koji su inženjeri tijekom posljednjih mjeseci držali u podrumu i šamarali tridesetak puta dnevno.
Uglavnom, evo o čemu se radi…
Lamborghini Huracan – taj super-automobil koji je iz donedavno aktualne ponude ovog proizvođača u mirovinu bez benefita potjerao već Bogu i vragu dosadan model Gallardo.
Naravno da je u sklopu tradicionalnog pristupa pojmu automobila ovaj (još uvijek relativno) novi model privukao pozornost svijeta automobila u svim zamislivim segmentima. No realno gledano, to i nije pretjerano čudno, jer Lamborghini oduvijek u javnosti kroz svoje modele stvara sliku pomahnitalog doktora psihologije koji usprkos određenim tjelesnim malformacijama svejedno može potrčati puno brže od prosječnog profesora fiskulture.
Uglavnom, usprkos činjenici da na Huracanu nema predviđenih mjesta za višecijevne raketne bacače, te sjedenje unutar interijera za vrijeme vožnje ne podrazumijeva kacigu s posebnim dovodom kisika, ovaj model jednostavno nije moguće shvatiti nikako drugačije nego ozbiljno.
Za početak Lamborghini Huracan LP580-2 (kako se službeno naziva ova varijacija na temu Huracana) raspolaže s najnovijom generacijom V10 motora koji u kombinaciji s nešto više od pet litara zapremine razvija 580 konja. Dotični su konji raspoloživi već od 1,000 okretaja u minuti, te su u stanju pripomoći razmještaju unutarnjih organa kroz ubrzanje do stotke od nekih 3,4 sekunde, te kroz maksimalnu brzinu koja iznosi točno 320 kilometara na sat.
Tijekom vožnje je na raspolaganju sva sila tehnoloških tričarija koje na ovaj ili onaj način vozaču koliko-toliko pomažu zadržati kontrolu nad ovim divljakom iz Sant´Agate Bolognese, no kako ne bih citirao kompletnu listu detalja koju je proizvođač tako lijepo sastavio, izabrat ću samo neke od njih.
Naime, kako je to u današnjem svijetu automobila postalo moderno, tako i Lamborghini u svoje modele ugrađuje komplicirane sustave kojima vozač automobilu poručuje je li riječ o normalnoj vožnji gradom, sportskoj vožnji po zavojima prema moru ili se pak radi o divljanju po nekoj trkaćoj stazi. Uglavnom, takav sustav je svoje mjesto našao i u ovom automobilu, te je vozaču na raspolaganju ukupno tri moda na bazi kojih sam automobil funkcionira.
Dotični se nazivaju „Strada“, odnosno mod u sklopu kojeg Huracan isključuje polovicu cilindara i (pazite sad) ostvaruje prosječnu potrošnju goriva od 11,9 litara na stotinu kilometara.
Drugi je mod nazvan „Sport“ i dotični podrazumijeva korištenje svih cilindara, no bez mogućnosti razvijanja glaukoma zbog nasilnih ubrzanja i sila koje tijekom njih nastaju, dok se treći mod operacije za ovaj automobil naziva „Corsa“. Dotični u prijevodu znači da polica osiguranja nakratko postaje nevažećom, te da su tijekom divljanja po stazi osiguranja isključeni ama baš svi sigurnosni sustavi koji unutar ovog automobila postoje. Samim time je moguće bez petljanja elektronike i strujnih krugova uživati u svemu onome što je ovaj automobil u stanju ponuditi, a pretpostavka je da toga ima poprilično puno.
Kada sam već krenuo spominjati detalje oko novog Huracana, mislim da vrijedi spomenuti i komadić tehnologije koji zvuči poput neke izmišljotine iz znanstveno-fantastičnog filma. Dotični se svojim nazivom „MRS“ (odnosno Magneto Rheological Suspension) odnosi na ovjes koji ne samo da predstavlja najnoviju generaciju tehnologije u tom segmentu, već je spojen s nečime što se naziva „LPI“, odnosno Lamborghini Platforma Inerziale.
Dotična skraćenica u prijevodu znači inteligentni 3D sustav koji prati što se sve i kada s automobilom događa na cesti, te koji je u stanju uputiti svemirske amortizere s Kriptona oko daljnjih koraka u prevenciji izlijetanja s ceste i(li) teške prometne nesreće.
Naravno da su dotične skraćenice samo kap u moru tehnologije koja je oku apsolutno nevidljiva, te koja na sve moguće i nemoguće načine pokušava vožnju ovim poprilično mahnitim automobilom učiniti sigurnom, pa se čovjek lako može zapitati čemu je sve to zapravo potrebno u jednom poprilično „hardcore“ automobilu.
Odgovor je jednostavan poput pitanja, te se svodi na osnovnu ideju koja Lamborghini Huracan LP580-2 ne definira kao jedan od onih kastriranih sportskih automobila u kakvima svoje dane provode olinjali starci koji se s Viagrom u džepu nalaze u potrazi za dugonogim pripadnicama ljepšeg spola.
Uglavnom, za razliku od dosad predstavljenih varijacija na temu Huracana, ovaj „Baby-Lambo“ ima pogon samo na stražnje kotače, što ga čini igračkom koja definitivno nije za svakoga.
To je na neki način zapravo jasno samo po sebi, jer s obzirom na cijenu od nekih 150,000 eura na više (jer tako u Audiju žele) biti u posjedu bilo koje varijacije na temu Huracana znači imati poprilično dubok džep. No ako se uzme u obzir da ovim automobilom s pogonom na sva četiri kotača može sigurno i bez problema upravljati i susjedov Labrador, dok je pogon na stražnje kotače ipak sasvim drugačije veselje, stvari oko ove verzije Huracana ipak sjedaju na svoje mjesto i postaje jasno da ovaj automobil definitivno nije namijenjen za svakoga – ma koliko novaca imao na računu.
Uglavnom, za Gallardo je trebalo skoro desetljeće da bi se na tržištu pojavila verzija koja ne posjeduje sustav kojime su pogonjeni svi kotači, pa je u tom dijelu priče itekako pohvalno da se Lamborghini relativno rano odlučio i bogatim luđacima ponuditi automobil s kojim je moguće divljati do iznemoglosti.
E sad…ako ću biti iskren, i dalje se ne mogu oteti dojmu da Lamborghini jednostavno nije otišao dovoljno daleko s ovim modelom. Razumijem da su i za tu tvrtku stigla neka nova i civiliziranija vremena, te da je konkurencija već odavno prestala upošljavati klince od 13 godina kojima su G.I.Joe i Power Rangers glavna inspiracija za crtanje automobila. Samim time postaje jasno i da je Lamborghini usprkos svojoj poslovičnoj ludosti svijetu odlučio predstaviti kudikamo „normalniji“ sportski automobil s kojim vlasnik nije konstantno u obavezi izmišljati kompromise.
No je li to zapravo dobar potez i je li Lamborghini s ovim automobilom svijetu pokazao da je Audi apsolutno preuzeo inicijativu i otupio lude Talijane?
Teško je dati adekvatan odgovor na to pitanje, ali činjenično je stanje da mi na ovom automobilu definitivno nedostaje ludila kakvom je svih ovih godina Lamborghini u potpunosti očaravao iz modela u model.
Ne mislite li i vi tako?