Još malo detalja za film Mad Max – Fury Road
Iako se radi o konceptnim radovima, vjerujem da će mnogi od vas poželjeti vidjeti ove filmske automobile u akciji.
„Mad Max“ – film koji je doslovce među zvijezde ispalio Mela Gibsona i istovremeno za australsku kinematografiju značio više nego Kylie Minogue i INXS zajedno u domeni glazbe. Film koji je istovremeno prikazivao apsolutno divljaštvo i poprilično psihološki pristupio reakcijama na nehumanost portretiranu unutar nekih sat i pol vremena radnje prvog dijela.
No „Mad Max“ je od 1979. godine do danas između ostalog postao ikonom kinematografije na svjetskoj razini, a najveći zaljubljenici skupljeni oko ovog filma zapravo su auto-entuzijasti.
Za auto-entuzijaste diljem svijeta „Mad Max“ je značio uživanje u zvukovima i uglatim karoserijama iz sedamdesetih. Mnogi od njih su tek tada prvi puta vidjeli Ford Falcon XB Coupé, no i mali milijun ostalih izvedenica tog australskog Forda, no to ih nije spriječilo da ovaj model instantno uđe među najslavnije pripadnike „Muscle Car“ ere.
Stoga nimalo ne čudi ni da se replike „Interceptora“ u garažama zaljubljenika u ovaj film pokušavaju proizvesti i dan-danas.
Od 1979. godine je George Miller sudjelovao u ukupno tri instalacije serijala o manično depresivnom i pomalo psihotičnom bivšem policajcu pod imenom Max Rockatansky – čovjeku koji je u dimu spaljenih guma izgubio svoje najdraže i postao ruševina od čovjeka.
Srećom pa je i okolina iz nastavka u nastavak zbog nuklearnog rata postajala sve luđom, pa se glavni protagonist radnje sva tri filma mogao bez problema snaći u svemu tome.
Uglavnom, usprkos jasnim poveznicama sa stripom pod nazivom „Jeremiah“, iz kojeg su scenaristi i redatelji serijala izvukli jako puno inspiracije, „Mad Max“ trilogija smatra se jednom od najoriginalnijih svih vremena.
Samim time ne čudi mali milijun glasina koje su još od kraja devedesetih nagovještavale četvrti nastavak ove sage o propasti, divljaštvu i oktanima.
Najava za četvrti nastavak stara je preko deset godina (otkad datira scenarij za četvrti nastavak serijala), no prije nekoliko je mjeseci skoro iznenada ponovno oživjela u medijima, te zaljubljenicima u ovaj serijal filmova istog momenta označila početak odbrojavanja do pojavljivanja filma u kinima. Mnogi ni nakon pogledanog trailera nisu vjerovali svojim očima, već su manično prekapali po IMDb-u tražeći neku grešku, ne bi li barem malčice vlastiti entuzijazam spustili na zemlju. No „Fury Road“, kako se naziva četvrti nastavak serijala o „Ludom Maksu“, ispao je stvarnijim od poreza i rupa u ozonskom omotaču zajedno.
To je naravno jedna izuzetno lijepa vijest i moram priznati da se i sada pomalo tresem od sreće zbog skorog dolaska ovog filma u kina – tim više što su mi poznati manje-više svi bitni detalji vezani uz ovaj celuloidni uradak.
Radnju nema ni približno smisla opisivati, jer detaljima ionako nije poznata. Također nema smisla opisivati ni glavne glumce, koje predvode genijalni Tom Hardy i prelijepa Charlize Theron (koja u ovom filmu najvjerojatnije neće izgledati baš najljepše).
Ne treba opisivati ni pustinju u kojoj se događa velika većina radnje, a ponajmanje je potrebno opisivati svu silu Irokez-divljaka koji su u stanju ubijati, silovati i paliti samo zbog galona goriva.
Dakle sve je oko ovog filma kristalno jasno i zato ga jedva čekam.
S druge strane je tijekom posljednjih mjeseci u medijima svako toliko izašla neka fotografija „sa seta“, na kojoj je portretiran neki apsolutno čudnovat automobil. No velika većina tih fotografija „sa seta“ ispalo je u obliku lažnih objava ili pak lista želja upakiranih u neku „službenu“ obavijest.
Iz tog razloga do danas nisam htio navoditi automobile iz ovog filma i onda se ispričavati i brisati objave, te ispadati „jelenom“ poput mnogih koji su upravo tako mjesecima potpaljivali vatru vezanu uz ovaj dugo-očekivani nastavak dosadašnje trilogije o „Pobješnjelom Maxu“.
Kako stara narodna koja kaže da „fotografija vrijedi tisuću riječi“ i dan-danas vrijedi, realno baš i nema nekog smisla puno opisivati automobile na fotografijama. Dapače, dovoljno je reći da „katalog“ od oko 150 različitih komada mašinerije ispred dizajnerskog i produkcijskog tima potpisuje g. Colin Gibson.
No za one koji se neće snaći „na prvu“ i prepoznati u čemu će sve to divljaci budućnosti divljati pustinjom i ubijati slabije od sebe, ipak vrijedi spomenuti VW „Bubu“ (s motorom naprijed), Ford Falcon XB Coupé (u svojoj trećoj filmskoj verziji), Cadillac Coupe DeVille (s čak dva krova) i dinamični dvojac nešto promijenjenih karakternih osobina uobličen u Off-road Corvette i Dodge Charger s gusjenicama.
Zatim je tu hrpetina vozila s dva i tri kotača, nekoliko američkih kamiona koje potpisuju tvrtke Mack i Kennworth, a ne treba zaboraviti ni svu silu manje-više izobličenih „Monster Truck“ varijacija na temu kamioneta poput onog legendarnog koji je tvrtka Fargo Motor Car Company (odnosno Dodge) proizvodila još u prvoj polovici 20. stoljeća.
Uglavnom, za jedno apokaliptično vrijeme i pustinju kao „lajt-motiv“ cijele priče, mora se priznati da je vozni park poprilično interesantan, zar ne?!
Uglavnom, ako ste ljubitelj automobila, te ako ste jedna od onih osoba koje dosadašnji tijek serijala o čovjeku s nadimkom „Mad Max“ stavljate na sam vrh top-liste omiljenih filmova, onda vjerujem da vam nije potrebno davati dodatne razloge da željno iščekujete „Mad Max: Fury Road“ u kinima.
…a za one koji se nalaze na suprotnoj strani afiniteta prema ovom legendarnom serijalu filmova, te za sve one kritičare koji takvu viziju budućnosti čovječanstva ne odobravaju, savjetovao bih da ipak pogledaju dosadašnji tijek serijala, pa zatim i ovaj najnoviji dio istog, jer cijela priča zapravo i nije toliko odmaknuta od ljudske prirode.
Upravo u tome i jest jedan veliki dio ljepote ovog legendarnog serijala, jer usprkos odličnim automobilima i ostalim prijevoznim sredstvima budućnosti nije lako suočiti se s pojedinim scenama u kojima je uz ludilo portretiran i očaj.
Takve je protagoniste lako mrziti i tako se ograđivati od nanošenja patnje i boli nekom drugom živom biću, no je li to slučaj s većinom gledatelja samo zato što upravo takvi likovi i filmovi često predstavljaju ružnu istinu o čovječanstvu i putu koji je jednim dijelom (i u pomalo prenesenom značenju) prikazan u sklopu ovog serijala filmova?
Razmislite prije premijere – možda vam gledanje filma bude još bolje zbog odgovora.