Pretvorite svoj stari pametni telefon ili tablet u multimediju za auto
Ako ste jedan od onih koji često mijenjaju gadgete (a tko danas nije), sigurno do sada imate zavidnu kolekciju pametnih telefona negdje u ladici. Ako ste ih mislili baciti – nemojte – još ima u njima života da od njih napravite automobilsku multimediju
Sve više proizvođača automobila u nove automobile ugrađuje multimedijalne sustave koji se baziraju na Android, odnosno Apple sustavu. Ako se niste odlučili na kupovinu novog automobila, a htjeli bi ste imati dašak „pameti“ u automobilu, vrijeme je da iskoristite svoj „rezervni“, odnosno stari pametni telefon ili tablet koji možete pretvoriti u ultra-jeftilensku varijantu pametnog multimedijalnog sustava.
Prosječni korisnici mijenjaju mobilne telefone svake dvije do tri godine (što se nekako slaže s istekom ugovorne obaveze kod telekom operatera), tako da vas većina do sada sigurno ima jednu solidnu kolekciju starih pametnih telefona koji stoje „za svaki slučaj“ ili ste jednostavno toliko emotivni vezani za uređaj da vam ga je teško baciti. I nemojte, u njemu (vjerojatno) ima još života da posluži.
Iako stari telefon nema veličinu zaslona i hardware poput vašeg trenutnog telefona, u njima ipak ima života za one osnovne stvari koje su vam potrebne u automobilu: za media player i GPS sustav.
Ako ste fan telefona s jabukom na pozadini onda sigurno imate negdje iPhone 4 koji sa svojim ekrančićem izgleda smiješno naspram novih modela. Ipak, za GPS i media player poslužit će sasvim dobro, iako sa svojim malim ekrančićem teško da ćete ga moći koristi za gledanje videa, ali uostalom, kada se vozite, bolje je da vam je pogled usmjeren ispred upravljača nego negdje sa strane. Također stare „četvorke“ se mogu vrlo lako podvrgnuti jailbrakeu, što u suštini znači da ste, što se tiče softwarea i nekih naprednih postavki slobodniji nego korisnik „službenog“ iOSa.
Ako ste pak fan Androida, gotovo svaki telefon s ovim sustavom je još lakše podvrgnuti „otključavanju“, odnosno „rootanju“ tako da bez problema možete podesiti svoj novi multimedijalni auto uređaj po svojoj mjeri. A jedna od stvari koju ćete prvo željeti napraviti je da postavite „landscape“ orijentaciju telefona jer je gledanje karte ipak lakše u ovakvoj orijentaciji .
Po odabiru uređaja (tj. po uzimanju onoga što vam je dostupno) vrijeme je da odaberete inačice softwarea. Androidaši mogu naći i modove koji su napravljeni specijalno za ovakvu upotrebu, dok će sljedbenici Jabuke ipak nemaju takve mogućnosti. Ipak, iOS 7.1.2. je zadnja inačica s kojom možete napraviti „jailbreak“ i koliku-toliku prilagodbu uređaja.
Kod ovakvog „specijalnog“ uređaja birajte software koji vam treba za automobil. To prije svega znači da vam hrpa toga ne treba. Facebook, Twitter, Chrome, Tinder.. S manje aplikacija telefon bi trebao biti brži, a imat ćete i više prostora za glazbu. Također što se tiče landscape orijentacije, na AppleStoru dostupna je aplikacija SBRotater 7 za koju ćete morati riskirati 3 dolara, ali u svakom slučaju imat ćete bolji i pregledniji izbornik za home i zaključani zaslon. Nakon toga, jasno, morat ćete naći i glazbeni player koji radi u istoj orijentaciji. Nakon duge potrage za iPhone se čini najboljim Denon’s Audio App koji radi savršeno i uz sve to je – besplatan. Sučelje je jasno i lijepo, tipke su dovoljno velike da možete s njima raditi iz udaljenosti vozačevog/suvozačevog sjedala. Naravno, ovo je samo preporuka, u igri ima još odličnih playera poput legendarnog VLC-a ili Kodija.
Softver koji će vam svakako trebati je GPS navigacija. Google Maps je sasvim solidna opcija tim više što sada radi i u „off-line“ modeu. Neki također preferiraju i navigacije renomiranih proizvođača poput Tom-Toma ili Garmina, a postoje i neke besplatne verzije poput Microsoftove odnosno Nokijine Here navigacije. Da me netko pitao prije tri mjeseca Here bih svakako preporučio, no nakon što me ova aplikacija nasukala u dubine jedne šume iz koje me je traktorom izvukao dobri lokalac, ipak ću morati neće – hvala, ali ne hvala.
Od nekih dodatnih aplikacija svakako nije loše imati i tahometar, odnosno pokazivač brzine koji radi preko GPS-a, čisto estetike radi.
Na kraju, ako koristite aplikacije koje moraju biti „nakačene“ na mrežu svih mreža, trebate rješiti i taj problem. Jedna od opcija je da koristite tethering da se spojite na svoj trenutni pametni telefon. Druga opcija je da koristite SIM karticu na kojoj postoji data plan koji će zadovoljiti sve vaše potrebe. Naravno, kada se uputite preko granice jedna od opcija vam je kupovina lokalne SIM kartice s data-planom.
I na kraju, uređaj trebate nekako instalirati u automobil. Najjednostavnije rješenje je korištenje nosača, ali ako imate negdje slobodnog prostora na konzoli (već predviđeno mjesto za 2DIN uređaj) ugradnja tableta u auto izvediva je i tako da sve izgleda kao da je tvornički napravljeno!
Za sve one željne dodatnih informacija kako spojiti tablet u automobil, tehničke savijete stavljat ćemo u nastavku (i nadopunjavati s novim info.)…