SAVJETI: Kupovina prvog automobila
Čestitamo! Ako već čitate ovaj članak, vjerujemo da ste nedavno položili vozački ispit i razmišljate o kupovini svog prvog automobila. U ovom tekstu, probat ćemo vam približiti razloge i sitnice na koje trebate obratiti pozornost prije kupovine svojeg prvog automobila.
Prvo i osnovno: Namjena
Kada ste već shvatili da imate potrebu za osobnim automobilom, vjerojatno vam je na pamet pala i ideja kuda ćete sve ići i koga ćete sve povesti. Postoje razne izvedbe automobila s drugačijim namjenama. Od malog gradskog kompakta koji služi za brzi gradski shopping i obavljanje stvari po gradu, do obiteljskog monovolumena sa 7 sjedala za duga putovanja.
Kad pričamo o namjeni, nije isto jeste li položili vozački ispit s osamnaest ili npr. četrdeset i četiri godine.
Imate li obitelj?
Možda djecu?
Imate li kućnog ljubimca?
Čime se bavite?
Radite li u uredu u centru grada ili imate svoj štand s mandarinama na tržnici? O svemu tome ovisi odabir vašeg prvog automobila. No, da ne duljimo, probat ćemo vam kroz segmente pokazati na što točno aludiramo.
Novi ili rabljeni?
Slažemo se da je uvijek bolja opcija kupiti novi automobil, ali s obzirom na današnje ekonomsko stanje, platežnu moć i sporadične krize raznoraznih vrsti i tipova, vjerujemo kako će se većina ipak složiti s nama i odlučiti se za prvi automobil u obliku rabljenog jer će isti sigurno već po sebi imati nekoliko ogrebotina, pa ako i vi napravite koju ogrebotinu, neće vam biti toliko žao.
Ako pak imate neograničeni budžet, preskočite ovu stavku.
Veličina je ipak bitna?
Treba li vam karavan ili mali gradski kompakt, o tome će najbolje odlučiti broj vaših ukućana ili vaš zlatni retriever koji često ide s vama.
Model s tri ili pet vrata!?
Ako ćete se većinu vremena voziti sami, ova stavka onda i nije toliko bitna. No ukoliko npr. imate djecu, dobermana, ili punicu, preporučujemo modele s pet vrata. I to prvenstveno zbog lakšeg ulaska i izlazaka iz istog.
Benzin, diesel, plin ili struja?
Vratimo se na sekundu na onaj neograničeni budžet. Jer ova stavka jako utječe na financije. Pokušajte barem otprilike izračunati koliko kilometara mislite raditi godišnje. Koliko vam je udaljeno radno mjesto, fakultet, roditelji ili najbolji prijatelj/ica.
Ako živite u manjem mjestu, onda pričamo o maloj razlici, ali ako ste u većem gradu i ako bi vam dnevna kilometraža bila veća, svakako razmislite o dizelskom motoru radi uštede. A ako pak mislite obarati rekorde u dnevnoj kilometraži ili raditi kao taksist, definitivno u odabir uključite i plin i/ili struju kao mogućnost pogonskog goriva kako biste uštedjeli.
Ručni ili automatski mjenjač?
Sad kad već imate otprilike izračunatu dnevnu ili godišnju kilometražu, znate kakav oblik i veličinu automobila trebate, vrijeme je da razmislite i o tome želite li ručni, ili pak automatski mjenjač. Samo pripazite, ako vam je ovo bitna stavka, postoji mogućnost da se vaš odabrani automobil ne proizvodi s automatskim mjenjačem. Ili ga iz ovog ili onog razloga jednostavno nema na tržištu.
Crveni ili crni?
Znamo, pripadnice ljepšeg spola će uvijek reći da je boja automobila najbitnija. No mi ne mislimo baš tako. Bijeli automobil će se npr. po vrućem vremenu najbrže ohladiti, ali i najbrže zaprljati, dok ćete crni automobil najteže uspjeti ohladiti, a izgledat će prljavo još i prije nego onaj bijeli. Ali svi ćemo se složiti da crni automobili djeluju najmoćnije i najelegantnije.
Sivi automobili su u pravilu najzahvalniji za održavanje što se tiče čistoće, jer se na njima prljavština “ne vidi toliko”. Možda se odlučite za crveni, plavi ili pak žuti, izbor je veliki, i apsolutno je prepušten vama na odabir.
Zaključak
Jedno je nepisano pravilo: što je automobil veći i kompleksniji, veći su mu i troškovi održavanja. Možda za početak vrijedi razmisliti o nekom gradskom kompaktu, dok ne steknete sigurnost u sebe na cesti. A potom uvijek ima vremena i mogućnosti da taj automobil zamijenite za neki drugi.
Za koji god se automobil da bude vaš prvi, želimo vam sretne kilometre, jer se u krajnjoj liniji prvi se uvijek pamte.