Tank turizam – Isplati li se ići po benzin u susjedne države?

Slovenija, susjedna zemlja koja je najbliža većini stanovnika glavnog grada, i svima koji žive u sjevernom i zapadnom dijelu Lijepe naše, nudi benzin po cijeni od 10,83 kn za eurosuper i 9,93 kn za diesel. U Sloveniju se dakle po gorivo ne isplati ići, eventualno po gume za vaš automobil, no o tome jednom drugom prilikom.
Mađarska, nekoć omiljeno mjesto za shoping u prvom redu Podravaca i Slavonaca nudi eurosuper po cijeni od 10,81 i diesel po cijeni od 10,94 kn, što znači da je isto neisplativa za tank turizam. Savjet, ako već idete u Mađarsku i trebaju vam forinte, ne mijenjajte kune za forinte u hrvatskoj, već to napravite kod njih, zato što će te dobiti puno povoljniji tečaj.
Italija, Austrija, Njemačka osim što su predaleko da biste natočili spremnik do čepa i uštedili, imaju višu cijenu goriva u odnosu na nas, te su automatski neisplative.
Bosna i Hercegovina nudi jeftinije gorivo i to po cijeni od 9,42 kn za benzin i istu cijenu za dizel. To predstavlja uštedu od jedne kune po litri benzina, odnosno 37 lipa po litri diesela. Na prosječni spremnik to predstavlja uštedu od 50 kn za benzin i manje od 20 kn za diesel.
Srbija ima različita goriva različite kvalitete. Postoji jeftinije i skuplje gorivo, od kojih se jeftinije preporuča samo za starije automobile, ali i ono skuplje koje bi trebalo odgovarati našem gorivu je jeftinije nego kod nas. Litra eurosupera stoji 9,90 kn, diesel 9,56 kn.
Tankirati auto u inozemstvu? Ušteda koju bi donosio odlazak u inozemstvo svaki puta kada se lampica goriva upali, isplativa je samo onima koji žive iznimno blizu granice, u ovom slučaju Bosansko-Hercegovačke. A i ta ušteda je upitna. Ako uštedite 50 kn na računu za gorivo, neka ste potrošili samo dvije litre goriva na odlazak tamo i nazad to pada na realniju uštedu od 30kn. Oni koji idu s nekim drugim ciljem, a ne isključivo samo da bi natočili automobil, takoreći usput im je još i natočiti gorivo, oni će vjerojatno ostvariti uštedu. Goriva u susjednim zemljama ne moraju biti lošije kvalitete od naših, ali često je to slučaj, pogotovo na malim i neprovjerenim pumpama uz granicu. Gorivo u Hrvatskoj je zadnjih godina iznimno poraslo po kvaliteti. Nije idealno, ali barem imate kakva takva potrošačka prava. Suma sumarum tank turizam se po ovim cijenama većini građana ne isplati. Trošak goriva vlastitog prijevoznog sredstva najviše se može smanjiti, izbjegavanjem nepotrebnih vožnji i prilagođavanjem vozačkog stila štedljivijoj vožnji.
Izvor slike:
manreport.com