Provjerite sigurnost automobila – Euro NCAP Crash test
Euro NCAP Crash test je test koji simulira sudar u kojem najčešće dolazi do teških ili smrtnih ozljeda. NCAPovim testom ne ispituju se svi tipovi sudara, ali automobili koji dobiju dobre ocjene na testu pouzdani su i sigurni, te mogu osigurati zaštitu u širokom rasponu nesreća.
Ukupna ocjena testiranja temelji se na rezultatima u četiri područja: zaštita odraslih, zaštita djece, zaštita pješaka i sigurnosna pomoć. Ukupni rezultat je izračunat vagajući dobivene rezultate iz tih kategorija, uzimajući sve podjednako u obzir, pazeći na to da ni jedna kategorija nije podcijenjena po utjecaju na ukupni rezultat.
Za automobile testirane prije 2009. Godine, NCAP test je obuhvaćao samo tri komponente: zaštita odraslih, zaštita djece i zaštita pješaka. Rezultati testa u kategorijama zaštita odraslih i zaštita djece, dobiveni su testiranjem tri tipa različitih sudara: frontalni sudar, stražnji sudar i sudar s bočne strane.
Kako bi se dobili rezultati za zaštitu pješaka, automobili se izlažu velikom rasponu različitih testova koji simuliraju različite situacije u kojima se pješaci mogu nalaziti. Euro NACP dodjeljuje dodatne bodove automobilima koji posjeduju signalni podsjetnik za pojas u kategoriji zaštite odraslih.
Testovi se izvode sa putnicima vezanim sigurnosnim pojasom jer bi tako po zakonu trebalo biti tako da se testovi ne odnose na situacije u kojima putnici nisu vezani.
- Test za frontalni sudar odvija se pri brzini od 64 km/h (40 mph) i to tako da se automobil udara u čvrstu barijeru sa 40 % prednje površine na strani vozača.
- Bočni test izvodi se pri brzini od 50 km/h (30 mph) na način da pokretna kolica udaraju u bočni dio automobila (u vozačevu stranu), simulirajući drugi automobil.
- Kod procjene sigurnosti djece i pješaka izvode se testovi pri brzini od 40 km/h (25 mph), a ocjenjuje se mjesto udarca u noge i mjesto na kojem glava pješaka udara u automobil.
Testovi se izvode na lutkama zvanim EuroSID-1 koje simuliraju čovjeka, a u svim važnijim dijelovima tijela ima ugrađene senzore kako bi se moglo pratiti kakav efekt imaju udarci na tijelo, te se u skladu s medicinskim mjerilima ocjenjuje koliko je pojedini dio tijela ugrožen u sudaru.
Euro NCAP svojim testovima želi poboljšati sigurnost automobila i zbog toga je u stalnoj komunikaciji i suradnji sa proizvođačima. Provjerite koliko je siguran vaš auto na web stranicama Euro NCAP.
TEKST: Ivan "IGloo" Gluhak
IZVOR SLIKE: www.minihorizon.com