Kupnja rabljenog automobila – na što treba obratiti pozornost?
Ukoliko vam je u ovo vrijeme krize novi automobil nedostižan i razmišljate o kupovini rabljenog, budite oprezni da svoj teško zarađeni novac ne uložite u rabljeni automobil koji je u lošem stanju.
Kupovina rabljenog automobila je proces koji zahtjeva dosta uloženog vremena, ali ako želite kupiti rabljeni automobil koji je u dobrom stanju i s kojim ćete biti zadovoljni, isplati se uložiti malo više vremena u njegovo pronalaženje. Ovi savjeti mogu vam pomoći pri traženju rabljenog automobila kakvog želite, ali morate biti spremni uložiti vrijeme i trud kako bi našli automobil koji vam odgovara i s kojim ćete biti zadovoljni.
1. Identificirajte kakav automobil želite – napravite popis automobila koje želite. Pri tom dobro razmislite koje su vam stvarne potrebe: da li želite obiteljski automobil, sportski automobil ili nešto za po gradu. Također u ovo vrijeme sve skupljeg goriva, potrošnja automobila može igrati veliku ulogu pri odlučivanju koji automobil želite kupiti.
2. Izračunajte koliko si možete priuštiti – nemojte bespotrebno ulaziti u dugove i kredite kako bi kupili automobil za koji realno nemate novaca. Bolje je kupiti jeftiniji automobil za gotovinu nego se “zakucavati” u kredite i još godinama otplaćivati skuplji automobil. Ovdje je također dobro uzeti u obzir potrošnju automobila. Imajte na umu da neke marke i modeli automobila bolje drže cijenu od drugih.
3. Napravite opsežno istraživanje – dobro pregledajte sve moguće auto oglasnike, te napravite popis automobila koji vas zanimaju iz tih oglasa te ih počnite pregledavati jednog po jednog. Također obiđite što više salona rabljenih vozila te uložite dosta vremena u ispitivanje prodavača o pojedinim automobilima koji vas zanimaju. Pročitajte i sve recenzije koje možete pronaći o pojedinim rabljenim automobilima koji vas zanimaju, jer možda saznate da se npr. Renault Clio iz 2003. godine često kvari te da nije dobra investicija.
4. Odvezite automobil u servis – kada ste pronašli automobil koji odgovara vašim željama, dobro je odvesti ga u servis na detaljan pregled. U servisu vam isto tako mogu provjeriti realnu kilometražu automobila, jer zna se da kod nas postoji praksa “vraćanja kilometara”. Nažalost, realno stanje kilometara nije moguće dobiti za automobil koji je uvezen iz inozemstva i koji još nikada nije obavio tehnički pregled u Republici Hrvatskoj. Osim kilometraže, u servisu vam mogu provjeriti stanje karoserije, motora, ovjesa i ostalih komponenti kako bi dobili uvid u pravo stanje rabljenog automobila koji želite kupiti.
5. Pazite na papire – kada kupujete rabljeni automobil jedna od najvažnijih stvari na koje morate paziti su uredni papiri. Provjerite da li je sve u redu sa prometnom dozvolom i ostalim papirima, te provjerite da li “broj šasije” odgovara onom u prometnoj dozvoli i da li je osoba koja vam prodaje automobil njegov pravi vlasnik. Ukoliko vam nešto “smrdi” sa papirima, odustanite od kupnje i potražite drugi automobil.
6. Pazite i na ove sitnice – boja vam se možda ne čini kao važna komponenta automobila, ali ona je važna jer se automobili određenih boja brže i lakše prodaju od nekih drugih. Tako je vjerojatno puno lakše prodati crni Mercedes nego onaj crvene boje. Automobile nekih boja ćete puno teže prodati sljedećem kupcu, pa je dobro i to imati na umu jer kad tad ćete i vi prodavati taj automobil. Isto tako, automobil s bogatijom dodatnom opremom puno ćete lakše kasnije prodati nego neki koji ima minimalnu dodatnu opremu.
7. Pripazite na kilometražu – Vraćanje kilometraže uvijek je prisutna tema kod kupnje rabljenog vozila. Neka istraživanja pokazuju da je kilometraža vraćena skoro svakom trećem rabljenom automobilu, tako da onom što vidite ne treba uvijek slijepo vjerovati.
Jedan od načina provjere kilometraže prije kupovine rabljenog vozila je da posjetite naše partnere na ovom linku, gdje možete saznati kompletnu povijest vašeg budućeg automobila ili možete upisati broj šasije ili registarske pločice u aplikaciju ispod ovog teksta.
Izvješća se naplaćuju, a cijene su ovisne o količini, tj. o broju automobila koji vas zanimaju, dok primjer izgleda ovako (PDF datoteka). Uz podatke o kilometraži, dobit ćete još i podatke o povijesti servisiranja, mogućim oštećenjima na automobilu, te fotografije iz povijesti.
Nadamo se da smo vam ovim savjetima barem malo pomogli u potrazi za vašim novim rabljenim automobilom.